Koronavirüs salgını nedeniyle devlet destekli birtakım tedbir kararları açıklanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbir kararına göre konut satışlarını artırmak ve sektörü hareketlendirmek için, konut kredisi peşinatının yüzde 10 seviyesine çekildiği açıklandı. Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından konu hakkında tüm bankaları bilgilendirici bir yazı gönderildi. Artık yeni oranlar bankalar tarafından uygulamaya konuldu.

Koronavirüs finansal destek paketi içerisinde inşaat sektörünün ayakta kalması ve istihdamın devam etmesi için de birtakım düzenlemeler getirilmişti. Salgın döneminde gittikçe azalan konut satışlarının yeniden hareketlenmesi için ev kredisi için belirlenen peşinat oranının aşağı çekilmesi planlandı. Daha önce yüzde 20 seviyelerinde olan peşinat artık yüzde 10 seviyelerine indirildi.

BDDK’dan Bankalara Uygulama Yazısı Gönderildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan yeni karar açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konut kredi peşinatlarının indirilmesine yönelik karar pek çok kişi tarafından bekleniyordu. Sonunda beklenen karar açıklandı.

Yayınlanan karar yazısı tüm bankalara gönderildi. Gönderilen yazıda:

‘Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin ‘Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar’ başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası çerçevesinde, yönetmeliğin 12/A maddesi ile düzenlenen karar neticesinde, tüketicilerin konut sahibi olmaları için kullanılacak krediler için, kredi tutarının teminat olarak kabul edilen, konut değerine göre belirlenen oranının, Enerji Kimlik Belgesi Kanunu ile alt düzenlemelerine uygun düzenlenen Enerji Kimlik Belgeli konutlar ile B sınıfı enerji performansına sahip olan konutlar ve değeri 500 bin liranın altında olan konutlar için yüzde doksan seviyelerine çıkarılmasını planladık’ ifadeleri yer alıyordu. Bundan sonraki dönemde bankaya konut kredisi için başvuracak vatandaşların peşinat için ödeyeceği oran yüzde 10 olacaktır.