Konut Kredilerinde Tarihi Fırsat, Fırsatçılara Yüzde 25 Oranında Zam Yaptırdı!

Konut fiyatlarında meydana gelen yüzde 25'e varan zamların ardından tarihi konut kredisinden yararlanmak isteyen pek çok vatandaşın büyük hayal kırıklığı yaşadığı belirlendi. Bunun üzerine konu hakkında çeşitli şikayetler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

EMLAK 06.06.2020 - 11:40 06.06.2020 - 11:40

Normalleşme adımlarının atılmasının ardından sektörün hareketlendirilmesi için kamu bankaları tarafından bir kredi kampanyası açıklandı. Bu kredi kampanyası konut sektörünü de yakından ilgilendiriyordu. Yapılan açıklama sonrasında birinci el konutlar için aylık faiz oranı yüzde 0.64 seviyelerine düşürülürken, ikinci el konutlarda da bu faiz oranları yüzde 0.74 seviyelerine kadar çekildi.

Tarihi bir kredi kampanyası olarak ifade edilirken durumu değerlendirmek ve bir ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar hemen harekete geçtiler ve bu süreçte özellikle ikinci el konut fiyatlarında büyük bir şaşkınlık yaşadılar.

Fırsatçılar Ev Fiyatlarına Zam Yaptılar!

Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar fiyat karşılaştırması yaptıkları zaman kredi kampanyası açıklanmadan önceki fiyatlara göre yüzde 25 zamla karşılaştıkları için büyük bir şaşkınlık yaşadılar.

Gelen şikayetlerin giderek artması üzerine konunun takip edileceği ifade edildi. Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük açıklamalarında ‘Tüketicilerin büyük bir kısmı düşük faiz oranlarından yararlanarak ev sahibi olmak istediler. Ancak haksız kazanç elde etmek isteyen kişilerin oyunları ile karşı karşıya kaldılar. Konutta düşük faiz oranları  ile verilen kredileri fırsat bilerek kazanç elde etmek için bilerek zam yapıldı. Bu durumun takipçisi olacağız’ dedi.

Gelen öneriler arasında 27 Mayıs tarihinden itibaren konut fiyatlarına zam yapılan evlerin tespit edilmesi ve bu süreçte haksız kazanç elde etmek isteyen konutlar için ev kredisi verilmemesinin geldiği belirlendi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@