2021 yılına girmemiz itibari ile hemen her sektörde bir önceki yıla ait fiyat endeks değişiklikleri ve yeni yıl parametreleri güncel halde yayımlandı. Gayrimenkul sektöründe ise konut fiyat endeksinde dikkat çeken rakamlar gündemde. Bir önceki yıl ile kıyaslanan değişiklik gelişmekte olan gayrimenkul sektörü uygulayıcıları ve yatırımcıları açısından artış öngörülerini boşa çıkartmadı. Yapılan açıklamada konut endeks fiyatlarının son hali artış seyrinde devam etti.


İşte Yeni Endeks


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ülke genelinde yapılan ölçümler sonucu konut fiyatlarında ki değişiklik endeksi açıklandı. Kısaca KFE olarak tanımlanan konut fiyat endeksi son üç yılın en yüksek artışını 2020 yılında gösterdi. Konutların fiyat değişimlerinin takip edilerek yapılan ölçümlerde yüzde otuzluk bir artış dikkat çekti. Satışa çıkan konutların gerçek fiyatlarının belirlenmesi açısından endeks fiyatlarının yakın takibi hem satıcı hem alıcılar için önemlidir. Gayrimenkul sektörü yapılan yatırımlar ile her geçen gün piyasa hacmini büyütürken alıcılarında yakın takibinde olan fiyat değişikleri ve vergi yükümlülükleri gibi esaslara yönelik açıklamaları her yıla ait güncellemelerle yapılır.


Büyükşehirlere Dikkat


İstanbul. Ankara ve İzmir için açıklanan konut fiyat endeks artışı ülke geneline göre büyükşehirlere dikkat çekti. Yeni endeks yüzdesi geçen yılın aynı ayı baz alınarak hesaplandı. Ankara yüzde 30,1 artışla öne çıkarken Türkiye'nin en büyük metropolü olan İstanbul için yüzde 27,8 oranında artış gerçekleşti. Özellik deprem sonrası konut sektöründe öne çıkan İzmir ili için ise beklenin aksine yüzde 29,9’luk bir artış açıklandı.


Emlak Sektörü Yükselmeye Devam Ediyor


Konut Sektörünün büyüme hızı ve bunun verisel değerlendirmelerle istatistiksel izlenimi sektörle ilgilenen herkesin takibinde. Her yıl açıklanan konut endeks fiyatları sadece bir önceki yıl için değil, son birkaç yılın parametrelerininde takibi ile sektörün aldığı yön değerlendiriliyor. 2019 yılına göre yüzde 30 oranında açıklanan konut fiyat endeksinin reel olarak artışı ise yüzde 14 olarak açıklandı. 2020 yılının kasım ayı baz alındığında bir önceki aya göre yüzde  1.5 olan artış bir önceki yılın aynı ayı aldığı artış oranı ile 152.2 seviyesinde açıklandı.