Yükselen enflasyon ve diğer alanlarda yaşanan olumsuzluklar sebebi ile ocak ve temmuz aylarında açıklanan toplamda yüzde 80,5’lik asgari ücret zammına rağmen geçim dertleri üst seviyelerde olan vatandaşlar, gözlerini ocak ayı için açıklanacak olan zam oranına çevirdi. Yeni dönem ile birlikte asgari ücretin ne kadara yükseleceği, açıklanacak olan rakamın alım gücünü toparlayıp toparlamayacağı, işverene maaş ödemeleri konusunda destek verilip verilmeyeceği merak konusu oldu. 

Asgari ücret zammı ve zam ile birlikte güncellenecek olan diğer parametrelere ilişkin araştırmalar devam ederken Asgari Ücret Belirleme Komisyonu üyeleri dün akşam ikinci kez bir araya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen toplantıya Bakan Vedat Bilgin, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk- İŞ Başkanı Ergün Atalay katılmadı. Çalışma genel müdürünün önderliğinde, tarafların genel sekreterlerinin katılımları ile düzenlenen toplantı sonrasında önemli açıklamalar geldi. Toplantıya katılım sağlamayan Bakan Bilgin ise toplantıdan hemen önce asgari ücrete ilişkin bazı bilgiler paylaştı. 

ASGARİ ÜCRET BELİRLEME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ!

komisyon-uyeleri-ikinci-kez-bir-araya-geldi-toplantidan-karar-cikti-mi-asgari-ucret-zammi-bell (2)

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

Çalışma Genel Müdürü Saadettin Akyıl’ın önderliğinde, Türk- İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ve TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç’un katılımları ile gerçekleştirilen asgari ücret belirleme toplantısından net bir rakam açıklaması gelmedi. İşveren tarafını temsil eden Koç, asgari ücrette işveren desteğine ilişkin taleplerini yinelediklerini belirtti. Kavlak ise üçüncü ve son toplantı için bir tarih belirlenmediğini, bu toplantıda bir rakam konuşulmadığını ve TÜİK’ten birtakım verilerin gönderilmesini beklediklerini ifade etti. 

BAKAN BİLGİN’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Toplantıya katılmayan ancak toplantı öncesinde açıklama yapan Bakan Bilgin, asgari ücret zammına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücret diğer çalışanların ücretlerinin de yukarıya çekilmesini sağlıyor. Yüzde 50’lik zammın ardından gelen yüzde 30’luk artışlar, farklılaşmanın yukarıya doğru gittiğini göstermektedir. Şimdi de aynı şekilde geniş bir uzlaşma ile bunu gerçekleştirebileceğiz diye ümit ediyorum.”