Ana Sayfa DÜNYA Kolera Salgını Yayılmaya Devam Ediyor

Kolera Salgını Yayılmaya Devam Ediyor

Kolera salgının Yemen de 190 kişi hayatını kaybetti.

5
0
Paylaş

Yemen’deki husiler tarafından kontrol edilen bölgede kolera salgını ile mücadele devam ediyor. Bölgede Olağanüstü hal ilan edilirken Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yardım ettiği bilgisine ulaşıldı.

Husilere bağlı Sabah Haber Ajansı’nın elde edilen bilgilere göre kontrol altında tutulan bölgelerin bir kısmında kolera ile ilgili mücadelenin yoğun şekilde sürdüğü öğrenildi. Kolera ile mücadele edebilmek için Sana’da ki okulların tamamı kapatılmıştı.

Yemen’de özellikle husilerin kontrolünde olan bölgelerde yoğun kolera salgını olduğu gözleniyor UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ahmed el-Manzuri  yaptığı açıklamada 2019’un başından bu yana Kolera salgınında 190 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Elde edilen raporlara göre 109.000 kişi kolera vakası ile hastanelere başvurdu.

Yemen’de uzun süredir siyasi kriz devam ediyor ve Yemen’de bazı bölgeler husilerin kontrolü altında ve bu bölgelerin büyük kısmında kolera hastalığı yayılmış durumda. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de 2015 yılından bu yana Husiler’e karşı Yemen hükümetine destek veriyor. Neredeyse 4 yıldır yaşanan çatışmalarda birçok insan hayatını kaybetti. Yemen bu çatışmalar yüzünden dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here