Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Kobani olaylarına ilişkin iddianame hazılanarak Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Aralarında HDP'li Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 108 sanık için ceza istenen iddianame Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

KOBANİ İDDİANMESİ KABUL EDİLDİ!

Kabul edilen iddianameye göre Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın içinde bulunduğu 108 sanık için 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Kobani davası ilerleyen günlerde başlayacak ve 108 sanık yargılanarak cezalar hakkında karar verilecek.

KİMLER YARGILANACAK?

Kobani olaylarının iddianamesinde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanısıra Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve Emine Ayna gibi HDP'liler de yargılanacaklar. Ayrıca firari olan Murat Karayılan, Cemil Bayık, Sabri Ok, Salih Müslim, Zübeyir Aydar, Ertuğrul Kürkçü ve Mehmet Hatip Dicle de aynı davada yargılanacaklar arasında bulunuyor.

İDDİANAMEDEKİ SUÇLAR NE?

İddianameye göre sanıkların tamamının “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, 37 kez adam öldürme”, “31 kez adam öldürmeye teşebbüs”, “bayrak yakma”, “Atatürk'ü koruma kanununa muhalefet”, “ibadethanelere zarar verme”, “24 kez yağma”, “38 kez alıkoyma”, “1750 kez mala zarar verme”, “397 kez yakarak mala zarar verme”, 1060 kez kamu malına zarar verme”, “503 kez kamu malına yakarak zarar verme”, “264 kez kamu görevlisini silahla yaralama” ve “78 kez silahla kasten yaralama” olmak üzere toplam 29 suçu işledikleri gerekçesiyle cezalandırılmaları talep edildi. Mahkeme Kobali olaylarının duruşmasının ne zaman başlayacağına şimdilik karar vermedi.

isbilgisi.com