KKTC'nin Yerli Otomobili Günsel Geliyor! Günsel B9 Teknik Özellikleri Nelerdir, Fiyatı Ne Kadardır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yerli otomobili olan Günsel, Türkiye'ye geliyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından 18 Kasım ile 21 Kasım tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan MÜSİAD Expo 2020 fuarında KKTC'nin yerli otomobili Günsel de tanıtılacak. Günsel teknik özellikleri nelerdir, fiyatı ne kadardır?

OTOMOBİL 12.11.2020 - 16:25 12.11.2020 - 16:25

Yerli otomobil konusunda atılım yapan ülkelerden olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Günsel isimli aracıyla küresel ekonomideki yerini almaya hazırlanıyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından 18 Kasım ile 21 Kasım tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan MÜSİAD Expo 2020 fuarında KKTC'nin yerli otomobili Günsel de B9 prototipi ile tanıtılacak.

KKTC'NİN YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ GÜNSEL

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde oluşturulan ve 100'ü aşkın Türk mühendis ile tasarımcının üretim aşamasında görev aldığı Günsel için 1,2 milyon saat mesai harcandı. Günsel'in ilk üretilen modeli ise B9 oldu. Bu modelin tanıtımı 20 Şubat 2020'de KKTC'de yapılmıştı. MÜSİAD Expo 2020 ise Günsel'in ülke dışına çıktığı ilk organizasyon olacak.

Günsel'in ilk modeli olan B9 yüzde 100 elektrikli bir araç olması sebebiyle yeni nesil otomobil kategorisinde yer alıyor. Tasarımında KKTC vurgusu yapabilmesi adına bu ülkenin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını temsil ettiği için sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretimi yapıldı. Ayrıca MÜSİAD Expo 2020'de Günsel'in bir diğer modeli olan J9 da tanıtılacak.

Günsel B9 model araç düzenlenecek olan etkinlikte test sürüşüne de alınacak. Basın mensupları ve sektör temsilcileri tarafından test edilecek Günsel B9 ilk ciddi sınavını da vermiş olacak. Edinilen bilgilere göre GÜNSEL'in seri üretimi 2021 yılının son çeyreğinde başlayacak ve 2025 yılında ise yılda 30.000 araç üretme kapasitesine sahip olunacak.

GÜNSEL B9 TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Elektrikli otomobil olması sebebiyle Günsel B9'un teknik özellikleri büyük bir merak konusu oldu. Alınan bilgilere göre yüzde 100 elektrikli olan bu araç tek şarjla 350 km yol gidebilecek. Bu otomobil toplamda 10.936 parçanın bir araya gelmesi ile üretildi. Günsel B9'un motori 140 kW gücünde bulunuyor. 8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen otomoıbilin hız limiti ise elektronik olarak 170 kilometre ile sınırlandırıldı. Yüksek hızlı şarj özelliği bulunan Günsel B9'un bataryası 30 dakikada doldurulabiliyor. Ancak hızlı şarj kullanılmazsa batarya 4 saatte tam kapasiteye ulaşıyor.

GÜNSEL B9'UN FİYATI NE KADAR OLACAK?

KKTC'nin yerli otomobili olan Günsel B9'un fiyatı da büyük bir öneme sahip olacak. Küresel anlamda rekabete girecek olan Günsel B9 fiyatı ile rakipleri ile mücadele etmesi bekleniyor. Ancak bu otomobilin fiyatı ile alakalı olarak herhangi bir açıklama yapılmadı. Fiyatının elektrikli otomobillerin ortalamasının altında olması bekleniyor.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@