Kısa Çalışma Ödeneğini Uzatmak İsteyenler İçin Süreç Nasıl İşleyecek? Başvuru Yapılacak Mı?

Bugün Çalışma Bakanı tarafından kısa çalışma ödeneğinin bir ay süreyle daha uzatılması konusunda bir açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından süreçten yararlanmak isteyen işverenlerin yeniden başvuru yapıp yapmayacakları merak konusu oldu.

EKONOMİ 30.06.2020 - 23:10 30.06.2020 - 23:10

Bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında kısa çalışma ödeneği hakkında milyonları ilgilendiren önemli bir karar verildiği öğrenildi. Şimdilerde yapılan değerlendirmeler sonrasında 3.5 milyondan fazla işçinin kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı biliniyor. Alınan kararda işçileri ve işverenleri desteklemek için kısa çalışma ödeneği süresinin 1 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Temmuz ayında sona ermesi beklenen kısa çalışma ödeneğinin bir ay daha uzatılma kararının ise verilen desteklerin bir parçası olarak ifade edildi. Uzatmadan yararlanabilmek için bu süreçte yeni başvuruların alınmayacağı 30 Haziran tarihine kadar yapılan başvuruların geçerli olduğu belirlendi.

Uzatmak İçin Hangi İşlemler Yapılabilir?

Bakan Selçuk tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından sadece 3 aylık dönem içerisinde kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilerin ve kurumların uzatabilmek için uygun olacakları ve yeni bir uygunluk tespitinin yapılmayacağı belirlendi.

3 aylık dönemde pandemi nedeniyle destek olmak amacıyla devlet tarafından 3.5 milyon kişiye verilen ödeneğin şimdiye kadar toplam miktarının 13.5 milyar liranın üzerine çıktığı belirlendi. Bakan tarafından kafalarda oluşan soru işaretlerine de yanıt verildi. 1 aylık uzatma durumu için işverenler için yeni bir talep alınmayacağı belirtildi. Süreç içerisinde herhangi bir başvuruya ihtiyaç duyulmazken, süreçten faydalanmamak ve ayrılmak isteyen işverenlerin durumu bu süreç içerisinde İŞKUR aracılığı ile bildirmeleri gerekmektedir.

isbilgisi.com