Koronavirüs sürecinde meydana gelen iş hayatındaki aksaklıkların önüne geçebilmek ve ekstradan istihdam sorunu yaşamamak için Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi içerisinde yer alan uygulamaların devam edilmesine karar verildi. Bu kapsamda çalışma hayatına devlet tarafından verilen desteklerden olan Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdiücret Desteği ve İşten Çıkarma Yasağı'nın devam edilmesi kararlaştırıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kararı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu. Sosyal medyadan bir açıklama yapan Bakan Selçuk, “Koronavirüs salgınının etkisini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile işverenlerimizi ve çalışanlarımızı desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, İşten Çıkarma Yasağı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 ay daha uzatılmıştır” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Koronavirüs sürecinde ekonomik sıkıntıya düşen ve bu nedenle kısa çalışmaya geçen iş yerlerinde bir istihdam kaybı oluşmaması için belirli şartları taşıyan çalışanlara her ay ödenen devlet desteğidir. Bu şekilde çalışanların işsiz kalması ve işverenlerin de nitelikli çalışanlarını kaybetmemesi sağlanmaktadır. Kısa Çalışma Ödeneği için harcanan miktar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanmaktadır.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NEDİR?

Yine koronavirüs süreci ile çalışma hayatına giren İşten Çıkarma Yasağı ile işverenlerin ve çalışanların korunması amaçlanmaktadır. İşverenler diledikleri gibi işten çıkarma işlemi yapamamaktadırlar. Ahlaka aykırı sebepler ve işçinin kendi isteği haricinde herhangi bir şekilde işten çıkarma işlemine izin verilmemektedir. Çalışanını belirlenen sebepler dışında işten çıkaran işverenlere verilen devlet destekleri sona erdirilmektedir.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

Koronavirüs sürecinde ekonomik olarak sarsılan iş yerlerinde işverenler tamamen veya kısmi faaliyetleri durdurduklarında bazı çalışanlara verilen nakdi destektir. Kısa Çalışma Ödeneği alma şartlarını yerine getiremeyen çalışanlar Nakdi Ücret Desteği imkanından yararlanırlar. Bu destekler de İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanır.

isbilgisi.com