Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Rekor Kırdı! Başvuru Nasıl Yapılır? Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

Koronavirüs salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen pek çok firma kısa çalışma ödeneği için harekete geçti. Yapılan başvuruları değerlendiren Bakan Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Ödenek için gerçekleştirilen başvurunun rekor seviyede olduğunun altı çizildi. Kısa çalışma ödeneği hakkındaki detaylar neler?

EKONOMİ 20.04.2020 - 10:36 20.04.2020 - 10:36

Çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak istemeyen ancak bu süreçte devlet desteği alarak yaşanabilecek ekonomik daralmayı bertaraf edecek olan firmalar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapıyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan son değerlendirmelere göre kısa çalışma ödeneğine başvuru yapan firma sayısının 270 binden fazla olduğu açıklandı. Yapılan incelemelerde firmaların 3 milyondan fazla çalışanı için başvuruyu gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Çalışma Bakanı Selçuk konu hakkında değerlendirmelerde bulunurken, yapılan kısa çalışma ödeneği başvurusunun Katar’ın 2.8 milyonluk nüfusundan da fazla olduğu belirlendi.  Geçtiğimiz günlerde süreç hakkında müjdeli bir haber verilmiş ve artık başvuruların uygunluk tespiti için uzun süre bekletilmediğinin altı çizilmişti. Yapılan başvurular uzun değerlendirme süreçlerinden bağımsız olarak hızlıca değerlendirilecek. Başvurular online olarak yapılıyor.

Kısa Çalışma Ödeneğine Kimler Başvurabilir?

Yapılan değerlendirmeler sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk sosyal medya hesabından çok sorulan soruların yanıtlarını verdi. Kısa çalışma ödeneği başvurusu için sektör ayrımı yapılmıyor. Her sektörden firma ihtiyaç halinde ödenek başvurusu için harekete geçebilir.

Şimdiye kadar yapılan binlerce kısa çalışma ödeneği başvurusu değerlendirildiği zaman en fazla başvurunun gerçekleştiği sektörün yüzde 40 oranı ile imalat sektörü olduğu belirlendi. Bu sıralamayı yüzde 15 ile toptan ve perakende sektörü izlerken, listenin üçüncü sırasında ise yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri sektörünün yerleştiği belirlendi.

Küçük işletmelerin bu süreçten ekonomik anlamda daha fazla etkilendiklerinin altı çizilirken kısa çalışma ödeneği için en fazla başvuru yapan işletmelerin 3 kişiden az çalışanı olduğu belirlendi. Sıralamada ikinci sırayı ise 4 ile 9 arasında çalışanı bulunan işletmeler aldı. Genellikle 50 kişiden az çalışan ve kendi kendini döndüren firmaların ihtiyaçları dahilinde daha fazla başvuru gerçekleştirdikleri öğrenildi.

isbilgisi.com