Kısa Çalışma Ödeneği Alanlara Kredi Şoku! Ödenek Alanlara Bankalar Kredi Vermiyor Mu?

Kamu bankalarının sunmuş oldukları kredi destek paketlerinden, daha önce kısa çalışma ödeneği almış olan kişilerin faydalanamadıkları iddia edildi. Bu iddialar kısa sürede vatandaşlar arasında tartışmalara ve tepkilere neden oldu.

EKONOMİ 24.06.2020 - 16:45 24.06.2020 - 16:45

Haziran başında açıklanan kamu bankaları tarafından duyurusu yapılan kredi paketleri pek çok vatandaşı harekete geçirdi. Pandemi sürecinde hem vatandaşlara destek olmak hem de ekonomiyi canlandırmak için gerçekleştirilen kredi destek paketleri binlerce vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılandı. Açıklanan kredi paketleri sosyal hayata dair pek çok durumu da içerdiği için kısa sürede ilgi gördü.

Son dönemlerde pek çok vatandaşın bankalara yapmış oldukları başvurulardan elleri boş döndükleri ve olumsuz yanıt aldıkları ortaya çıktı. Kredi sicili ya da uygunluk konusunda sorun yaşamayan vatandaşların tahminleri doğrultusunda kısa çalışma ödeneği aldıkları için kredi alamadıklarını iddia etmeye başladılar.

Söz konusu iddiaların bugün sesli bir şekilde dile getirilmesinin ardından Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal süreç hakkında da açıklamalarda bulundu. Söz konusu iddiaların  ayrımcılığın eşitlik ilkesine de uygun olmadığı ve kredi tahsis sürecinin amaçlarına uygun olmadığı belirtildi.

Kamu Hizmetleri Sistemlerinde Tüm Vatandaşlar Eşit Haklara Sahiptir!

Yetkililer ortaya çıkan durum karşısında tepkilerini dile getirirken kamu hizmetlerinde ve özellikle kredi sistemlerinde vatandaşın geçmişine değil ödeme gücüne ve gelirine bakılması gerektiğinin altı çizildi. Bazı bankaların kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar için tarihi destek paketlerinde pek çok krediye yanıt vermedikleri iddia edilmişti. Uzmanlar tüm kamu hizmetleri için vatandaşların eşit haklara sahip olduklarını dile getiriyorlar. İddialar karşısında net açıklamalar yapılmazken kamu bankaları haklarında gündeme getirilen iddialara yorum yapmadılar.

isbilgisi.com