Kısa Çalışma Ödeneği Alacaklar Dikkat: Ödemeler Erken Yapılacak!

Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik maaşı bekleyenler için Haziran ayında yapılacak olan ödemelerin 5 Temmuz tarihinde yapılması beklenirken, alınan karar sonrasında ödemelerin erkene çekildiği belirtildi.

EKONOMİ 26.06.2020 - 11:23 26.06.2020 - 11:23

Kısa Çalışma Ödeneği üzerinde yapılan çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konu hakkında yeni bir düzenlemenin yapıldığı belirlendi. Temmuz ayının sona ermesinin ardından ödeneklerde de birtakım düzenlemelerin yapılacağı ifade edilmişti. Bu düzenlemeler sonrasında kısa çalışma ödeneğinin kaldırılması ve bunun üzerine yeni bir ödenek üzerinde çalışmaların yapılması bekleniyordu.

Ödemeler 29 Haziran’da Yapılacak

Bugün Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaların ardından yeni bir düzenleme yapıldığı belirlendi. Alınan karar sonrasında ödemelerin 5 Temmuz tarihinde yapılması bekleniyordu ancak bugün yapılan açıklamalar sonrasında Haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneklerinin erken yapılması ve 29 Haziran tarihinde ödenmesi bekleniyor.

Ödemeler vatandaşların kimlik numaralarının son hanesine göre yapılacak. Bu süreçte IBAN adresi veren vatandaşlar için ödemeler banka hesaplarına yapılacakken bir banka hesabı olmayan kişiler için ödemeler PTT üzerinden alınabilecek.

Kimlik numarasına göre son hanesi 0 olanlar 29 Haziran tarihinde ödeme alabilecekler.

Kimlik numarası 2 ile bitenler 30 Haziran’da ödeme alabilecekler.

Kimlik numarası 4 ile bitenler 1 Temmuz’da ödeme alabilecekler.

Kimlik numarası 6 ile bitenler için ödeme tarihi 2 Temmuz olarak açıklanırken 8 ile bitenler ise 3 Temmuz tarihinde ödeme alabilecekler.  

isbilgisi.com