Havaların soğuması ile birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden uyarılar gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Marmara Bölgesi için sağanak yağı, Doğu Anadolu Bölgesi için ise kar uyarısı yapan kamu kurumu, diğer kurumları da harekete geçirdi. Van’da hava sıcaklıklarının 0’ın altına düşmesi ile birlikte yollarda buzlanmaların başladığını belirten oto tamir ustaları, kış araçlarına kış lastiği taktırmak isteyen sürücülerin uzun kuyruklar oluşturduklarına dikkat çekti.

1 Aralık tarihi itibari ile denetlenmeye başlanana zorunlu kış lastiği uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer, lastik değişimi için kar yağışının beklenmemesi gerektiğine dikkat çekti. Uygulamanın bugün itibari ile yürürlüğe girdiğine ve nisan ayına kadar devam edeceğine vurgu yapan yetkililer, önemli açıklamalarda bulundu. 

BÜTÜN ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!

Deprem göçü başladı! İstanbul'da güvenli bölgeler tek tek açıklandı işte listede olan ilçeler Deprem göçü başladı! İstanbul'da güvenli bölgeler tek tek açıklandı işte listede olan ilçeler

kis-lastigi-uygulamasi-bugun-basladi-yetkililer-uyardi-lastigi-taktirmayana-1152-tl-ceza (2)

Yük ve yolcu taşımacılığı için kullanılan araçlarda 1 Aralık tarihi itibari ile zorunlu tutulan kış lastiği uygulaması, bugün itibari ile resmen başladı. Ancak yetkililer hususi amaç ile kullanılan araçlarda da kış lastiklerinin kullanılması gerektiğini aksi takdirde hem can hem de mal güvenliğinin tehlikeye gireceğini ifade etti. 

Ay sonuna kadar kış lastiği taktırmadığı tespit edilen araç sahiplerine bin 152 TL ceza kesileceğini ifade eden yetkililer, açıklanan yeniden değerleme oranının etkisi ile bu tutarın 2023 yılından itibaren 2 bin 534 TL’ye yükseleceğine dikkat çekti. 

YETKİLİDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Kış lastiği uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Erdal Kurt, şu ifadeleri kullandı: “Trafik her birimizin ortak alanı. Bilinçli bir araç sürücüsü trafiğe çıkmadan önce araç bakımlarını, rutin kontrollerini nasıl yaptırıyor ise bulunduğu bölgenin hava şartlarını ve iklim koşullarını dikkate alarak daha güvenlik bir sürüş için kış lastiklerini de kullanmalıdır. Bu, bilincin bir parçasıdır. Dernek olarak biz, bu bilincin gelişmesi ve farkındalığın artması için her fırsatta çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”