İş için Kırgazistan’da fırsatlar hem işçilere yönelik hem de üniversite mezunlarına yönelik alanlarda sunulmaktadır. Türkler Kırgızistan’da da Bankacı, Avukat, Doktor, Mühendis olarak çalışabilecekleri gibi İnşaat sektöründe de çalışabilirler. Üniversite mezunlarına yönelik maaş sisteminde aylık 3.000 dolar ila 9.000 dolar arası maaş olanağı sunulmaktadır. İşçi olarak çalışma sağlayan yabancılara ise, 2.000 dolar civarında aylık maaş verilmektedir. İş ilanlarına, internet üzerinden ilan yayına yapan sitelerden ulaşılabilmektedir. İnternet ilan sayfaları arama bölümüne ‘’Kırgızistan iş ilanları’’ yazılarak, meslek guruplarına yönelik olanaklara ulaşılabilmektedir. Kırgızistan iş imkanları koşullarından faydalanmak için, Kırgızistan çalışma vizesi alınmalıdır. Vize alımı ve başvuru sağlanacak meslekler hakkında bilgi, yazının alt başlıları içerisinde sunulmaktadır.

Kırgızistan İş İmkanları Hangi Çalışma Alanlarında Bulunabilir?

İş fırsatı için Kırgızistan çalışma sahaları kamu ve inşaat sektörü olarak belirlenmektedir. Kırgızistan’da, bu sektörlere yönelik meslek guruplarına, başvuru olanakları sunulmaktadır. Kamu sektöründe, üniversitelerin öğretmenlik, avukatlık, doktorluk gibi meslek dallarına hitap eden bölümlerinden mezun olan kişiler başvurabilmektedir. İnşaat alanı mesleklerine ise usta niteliği taşıyan kişiler başvuru sağlayabilmektedir. Çalışma sağlayacak kişilerin, Kırgızistan çalışma vizesi alması gerekmektedir. Kırgızistan iş ilanlarına ulaşmak için izlenmesi gereken yol ve çalışma vizesi alımı için yapılması gerekenler, alt başlıklarda sunulmaktadır.

Kırgızistan İş İmkanları Kamu Sektörü

Kamu çalışanları için Kırgızistan iş fırsatları Hukuk, sağlık, eğitim alanlarında sunulmaktadır. Bu alanlara dair diplomaya sahip kişiler, Kırgızistan’da iş olanaklarından yaralanabilirler. Kamu çalışanları aylık 3.000 dolar ile 9.000 dolar arasında ücret almaktadır. Kırgızistan kamu sektörüne yönelik başvuru yapılabilecek meslekler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Doktorluk
 • Bankacılık
 • Öğretmenlik
 • Avukatlık

Bu meslek guruplarında deneyimi olan kişilerin, başvurulara yönelik avantajları artmaktadır. İnternet üzerinde bulunan, iş ilanı sitelerinden başvuru yapılabilmektedir. İş ilanı sitelerinin arama bölümlerine ‘’Kırgızistan kamu sektörü iş ilanları’’ başlığı girilerek aratma yapılmalıdır. Arama sonucu çıkan ilanlara, başvuru yapılabilmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler, Kırgızistan çalışma vizesi talebinde bulunmalıdır. Kırgızistan iş imkanları koşulları, vize başvurusu onayı ile sağlanmaktadır. Talep için izlenmesi gereken yol ve istenilen evraklar son başlık içerisinden öğrenilebilmektedir.

Kırgızistan İş İmkanları İnşaat Sektörü

İnşaat işçileri için Kırgızistan iş fırsatları inşaat yapım projeleri içerisinde sağlamaktadır. İnşaat projelerinin yapımında uzman ve usta olan işçiler, firmalar tarafından tercih edilmektedir. İnşaat sektörüne yönelik alım yapılan meslek gurupları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Duvar ustası
 • Elektrik ustası
 • Sıva ustası
 • Su tesisatı ustası
 • Boya ustası
 • Kalıp ustası

Bu meslek guruplarına dahil olan kişiler, iş ilanlarını internet iş ilanı sitelerinden takip edebilirler. İş ilanı sitelerinin arama bölümünde ‘’Kırgızistan inşaat sektörü iş ilanları’’ başlığı ile arama yapılarak, firmaların ilanlarına başvuru sağlanmaktadır. Olumlu sonuç alan işçiler, Kırgızistan çalışma vizesi almak zorundadır. Çalışma vizesi sayesinde, seçilen firmada iş başı yapılabilmektedir. Çalışma vizesi alımı için izlenecek yol ve gerekli evraklar alt başlık içerisinden öğrenilebilmektedir.

Kırgızistan İş İmkanları İçin Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İş için Kırgızistan vizesi başvurusu Kırgızistan Konsolosluklarına yapılmaktadır. Konsolosluk yoluyla, Kırgızistan iş vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. Formun doldurulma aşamasında, Konsolosluklar evrak talebinde bulunmaktadır. Konsolosluk tarafından istenilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Sicil kaydı belgesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport ve fotokopisi
 • Kırgızistan’da oturulacak yere dair ikamet belgesi
 • Çalışılacak alana dair Konsolosluğa iletilen davet mektubu
 • Sağlık raporu

Bu evrakların, doldurulan başvuru formuna eklenmesi ile işlem tamamlanmaktadır. Çalışma vizesi sonucu hakkında bilgi, Konsolosluklardan öğrenilmektedir. Çalışma vizesi alımı olumlu sonuçlanan kişilere, Kırgızistan iş imkanları koşullarından yararlanabilme ve iş başı yapabilme olanağı sağlamaktadır. Tüm bu aşamalar çalışma süresince, kişinin güvence altına alınmasını sağlamaktadır.

Kaynak: isbilgisi.com