Türkiye'de taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zam miktarının belli olmasını 900 bin 4/D'li çalışan ve aileleri büyük bir merakla bekliyorlar. Taşerondan kamuya geçişleri yapıldığında büyük bir sevinç yaşayan işçiler aradan geçen 3 yılda kelimenin tam anlamıyla adeta pişman oldular. Çok sayıda işçinin maaşında düşüş meydana gelirken işçiler bir anda kendilerini büyük bir ekonomik sorunun içerisinde buldular.

2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile kamuya geçişleri yapılan işçiler için o dönem varılan anlaşmada 3 yıl boyunca her 6 ayda bir maaşlarına yüzde 4 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak aradan geçen sürede maaşlar enflasyon karşısında eridi bitti. Bazı taşeron işçiler asgari ücretin altında maaş almaya başladılar. Yapılan kısa bir hesaplama ile taşeron işçilerin kadroya alınmalarının onlara maliyeti en az 15-20 bin TL civarında olduğu görülüyor. Şimdi bu işçiler mağduriyetlerinin giderilmesini dört gözle bekliyorlar.

TAŞERON İŞÇİLERE EK ÖDEME YAPILACAK MI?

Çalışma Bakanlığı'nda taşeron işçilere yapılacak olan zam ile alakalı olarak sendikaların pazarlıkları devam ediyor. Taşeron maaşlarında yaşanan kaybı rakamlarla bakanlık yetkililerine bildiren sendikalar aynı oranda kayıp telefisinin yapılması için ek ödeme talep ettiler. Buna göre sendikalar taşeron işçilerin maaşlarına 1.000 TL ek ödeme yapılmasını istediler. Bu talep üzerine Çalışma Bakanlığı yetkilileri bir değerlendirme toplantısı yapabilmek için görüşmelere ara verdi. Şimdi bakanlık tarafından alınacak olan son karar bekleniyor.

TAŞERON İŞÇİLER YÜZDE KAÇ ZAM ALACAK?

Sendikalar ile Çalışma Bakanlığı arasındaki asıl pazarlık ise maaş zammında döndü. Sendikalar taşeron işçilerin aldıkları maaşların yıllardır enflasyon altında ezildiğini ve buna göre bir zam yapılması gerektiğini Çalışma Bakanlığı ile yapılan pazarlık masasında dile getirdiler. Maaşlara uygulanacak zamların en azından yüzde 15 olması gerektiğini söyleyen sendikalar karşı taraftan ise enflasyon tahmini oranında zam cevabı aldılar. Zam konusunda şu anda bir anlaşma olmazken görüşmeler Pazartesi günü devam edecek.

isbilgisi.com