Kiralık Araçlarda Trafik Cezası Sistemi Resmen Değişti!

Türkiye'de otomobil kiralama sektörünün uzun bir süredir talep ettiği uygulama resmen başladı. Bundan böyle kiralanan araçlarda yapılan trafik ihlalleri gereği uygulanacak olan trafik cezaları otomobilin sahibine değil aracı kiralayan adına düzenlenecek. Araç kiralama şirketleri uzun yıllardır bu konuda mağduriyet yaşıyorlardı. Yeni uygulama bu mağduriyetin önüne geçecek.

OTOMOBİL 09.01.2021 - 13:36 09.01.2021 - 13:36

Türkiye'de otomobil kiralama şirketleri her gün yüzbinlerce aracı vatandaşlara kiralıyorlar. Büyük bir sektör haline gelen otomobil kiralama sektörünün yaşadıkları sorunlar da aşılmaya başlandı. Trafik cezalarında kiralık araçlara yönelik yeni bir uygulama resmen yürürlüğe girdi.

İHALLİ KİM YAPARSA CEZA ONA YAZILACAK

Daha önce kiralık bir araç trafik ihlali yapıp trafik cezası ile karşılaştığında sorunlu olarak aracı kiralayan şirket görülüyordu. Bu yeni düzenlemeyle sorumluluk tamamen aracı kiralayan müşteriye verilecek. Kiralık araç kullanırken trafik cezası ile karşılaşan vatandaşlar o cezayı ödemek zorunda kalacaklar.

Edirne'de araç kiralama şirketi yöneticisi olan Ercan Özmencik konuya dair bir açıklama yaparak, “2021 yılı sektörümüz için müjdeyle başladı. Daha öce trafik cezalarında araç kiralama şirketleri sorumlu tutuluyordu. Şimdi ise aracı kiralayanlar sorumlu olacak. Bu düzenleme bizi oldukça memnun etmiştir.” dedi.

MAĞDURİYETLER SONA ERDİ

Kiralık araçlara yönelik yapılan bu düzenlemeden önce müşteriler kiraladıkları araçlarla trafik ihlali yapıyorlar ve yazılan bu cezalar ise 15-20 gün sonra araç kiralama şirketlerine tebliğ ediliyordu. Bu esnada çoktan kiralık aracı teslim eden müşteriler cezayı ödemekten kurtuluyorlardı. Bu cezalar ise araç kiralama şirketlerinin maliyetlerini yükseltiyordu. Yeni düzenlemeyle bu mağduriyete son verildi.

isbilgisi.com