Kiracıların dikkatine! Eğer bu şartı sağlamıyorsa sözleşmeyi feshedebilirsiniz: Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından tam 11 ilde büyük yıkımlar meydana geldi. Yaşanan bu depremin ardından ise İstanbul'da ve İzmir'de beklenen depremler tekrar gündeme geldi. 

Eğer kiracı olarak oturduğunuz bina depreme dayanıklı çıkmazsa kira sözleşmenizi süresine bakılmaksınız  iptal edebileceksiniz. İstanbul'da açılan bir dava sonucunda karar çıktı. 

BİM'de Dev indirimler başlıyor! BİM'de Dev indirimler başlıyor!

Kira sözleşmesinin fesih edilmesi ile ilgili yeni karar alındı. Buna sebep olan olay ise İstanbul'da yaşandı. İşyeri olarak kiralanmış olduğu bir taşınmazın işyeri sahibi ile kiracı arasında 2 yıllık kira sözleşmesi imzalanmış. Yapılan bu sözleşmenin ardından ise kiracı işyerine tadilat yaptırarak yerleşti. 

DEPREME DAYANIKSIZSA SÖZLEŞME FESHEDİLECEK

Yerleştikten bir süre sonra ise binadan oturan diğer vatandaşların da isteği üzerine binaya depreme dayanıklılık testi yapıldı. Yapılan testte binanın depreme dayanıklı olmadığı ortaya çık ve binanın acilen boşaltılması kararı alındı.

YARGITAY'DAN EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR ÇIKTI 

Bu olay üzerine dava Yargıtay'a taşındı. Yargıtay ise almış olduğu bimsal karar ile konutun ve işyerlerinin içinde uturulamayacak kadar deprem riskinin bulunması halinde kiracı tarafından haklı fesih maddelerinden sayılacak. Bu konu ile ilgili yorum yapan Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp ise şu ifadelere yer verdi;

“Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren yeni bir emsal karara imza atıldı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ancak 11 ilde büyük bir yıkıma ve 45 bin can kaybına neden olması nedeni ile asrın felaketi olarak anılan deprem sonrasında binaların güvenirliği de tartışma konusu olmuştu.

Aynı cadde ve sokak üzerinde yer almasına rağmen bazı binalar ayakta kalırken bazı binaların çökmesi sonrasında bir kere daha deprem değil bina öldürür acı gerçeği gün yüzüne çıkmıştı. Binaların sağlamlığından endişe eden kişiler deprem dayanıklılık testi yaptırmaya başlarken konu hakkında Yargıtay milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren emsal karara imza attı. dedi.