Sözleşmeyi okumadan imzalayan kiracılar dikkat! Depremin ardından ek bedel uyarısı: Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından kiracılara ek bedel uyarısı geldi. Ev sahiplerinin kendilerini alt kircıdan korumak amacıyla kontratlara ek madde ilave etmesi gündeme geldi. Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremler sonrasında sözleşmeyi okumadan imzalayan kiracılara uyarı yapıldı. Buna göre misafir alt kricı bilmesici oluştu. Kiracıların bu durumdan etkilenmeleri için uyarılar yapıldı.  

6 Şubat tarihinde yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklügündeki iki depremden Türkiye'nin tam 11 ili feci şekilde etkilendi. 44 binden fazla vatandaşımızı hayatını kaybederken binlerce insan ise evsiz kaldı. Evsiz kalan depremzede vatandaşları otellere ve evlere yerleştirme işlemleri gündeme geldi.

Depremde evini kaybetmiş ve ülkeyi terk etmek zorunda kalan vatandaşlar komşu illere ve akrabalarının bulunduğu illere talep gösteriyor. Bu illerde yeni kiralık ev bakıyorlar. Bu durum ise ev sahibi ile kiracı arasında bazı sorunların yaşanmasına sebep oluyor. 

BİM'de Dev indirimler başlıyor! BİM'de Dev indirimler başlıyor!

KİRACININ ÖZEL HAYATINI KİRALADIĞINI SANIYOR

Bu konuda kiracıları uyaran avukat Cansen Erdoğan son zamanlarda gerek kira fiyatlarının fahiş bir şekilde artması gerek diğer koşullar sosyal yaşamın getirmiş olduğu yükleri ağırlaştırdığını söyledi. Kiracılar ve ev sahipleri arasında bazı sıkıntıların oluşmaya başladığını söyleyen Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti;

"Bu kiracı ve ev sahipleri arasında görülen gerginlikleri dengeleyecek olan yasa borçlar kanunu. Maalesef bazı ev sahipleri kiracıya sadece evini kiralamakla kalmıyor. Kiracının özel hayatını da kiraladığını sanıyor.” dedi. 

ALT KİRACI İÇİN EK BEDEL TALEP EDİLİYOR

Avukat Erdoğan yakın zamanda özellikle kira sözleşmesinde karşılaşılan bir durumu açıklayarak kira kontratını okumadan imzalayan kiracıları uyardı. Ev sahipleri evde akraba dışında kimsenin kalamayacağını ve bazı kurallara uyulması gerektiği gibi maddeler ekliyor.  Bu durumun Anayasa hukuku çerçevesinde hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu söyleyen Erdoğan kira kontratına evde kaç kişi kalınacağına dair bilgilerin bile eklendiğini açıkladı ve ekledi;

"Örneğin bir sene, iki sene, üç sene kalıyorsa ve gerçekten bir sağlık sebebiyle ya da okumak için gelmemişse, yani bir sebebe dayanmadan orada bulunuyorsa bu konu ile ilgili olarak da o evi meşgul ediyorsa bu bir alt kira kapsamında değerlendirilip ev sahibine kiracıyı tahliye etme hakkı verebilir. Ya da bu konu ile ilgili ek bedel talebinde bulunabilir." diyerek kiracıyı uyardı.