Kiracılar Artık Rahat Nefes Alacaklar! Yeni Kira Düzenlemesinde Neler Var?

1 Temmuz tarihinden itibaren hayata geçmesi beklenen kira düzenlemesinde kiracıların hakları korunacak. Yeni düzenlemenin detayları arasında neler var? İşte detaylar...

EMLAK 23.06.2020 - 17:30 23.06.2020 - 17:30

Koronavirüs salgını son dönemlerde pek çok sektörü derinden etkiledi. Özellikle iş yeri sahipleri kiralar nedeniyle zor durumda kaldılar. Özellikle bu zorluğu alışveriş merkezlerinde kiracı olan markaların daha fazla hissettikleri belirlendi. Kiracıların yaşamış oldukları şikayetler ve sorunlar göz önünde bulundurulduğu zaman yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Çalışmaların devam ettiği yeni düzenlemenin 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacağı belirlendi.

Peşin Ödeme ve Cezai Şart Kaldırılıyor!

Kira devri için haklı gerekçe şartının hayata geçirilmesi bekleniyor. Bir süredir kiracı olan kişileri olumsuz etkilediği ve ödeme sırasında sorunlar yaşadığı bir maddenin de tamamen kaldırıldığı belirlendi. Bir ayın ödenmemesi halinde kiracılardan diğer ayların tamamının peşin ödemesine yönelik olan maddenin tamamının kaldırıldığı ifade edildi. Peşin ödemenin yapılması konusundaki maddenin kaldırılmasına karar verildi.

Kiracıların düşünülmesi üzerine kurulan yeni kira düzenlemesinde pandemi döneminde kirasını ödemekte zorlanan pek çok kiracının da olumlu etkilenmesi bekleniyor. Yeni sistemde kiracıların mülk sahiplerinden korunması amaçlanıyor.

Düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından kira bedeli, aidat ve temizlik giderlerinin dışında bulunan yan giderlerin başka bir ödeme yükümlülüğü getirilemeyeceği kanunlar çerçevesinde de koruma altına alınmış olacak. Normal zamanda kiracıların sözleşmeyi feshetmeleri halinde ödeyecekleri tazminatın da kira sözleşmesi bitsin ya da bitmesin herhangi bir adıma karşı kaldırıldığı belirlendi. Yeni düzenleme kiracıların pek çok sorununu çözecek gibi görünüyor.

isbilgisi.com