Türkiye'de koronavirüs sürecinde en çok mağdur olan kesimler arasında yer alan esnaf ve sanatkarlar ile o işletmelerde çalışanlara yönelik desteklemelerin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı esnaflara kira yardımı yapılacağını ve bazı çalışanlara da 1000 TL karşılıksız destek verileceğini son kabine toplantısınına rdından açıklamıştı. Bu kira yardımı ve destekle alakalı olarak uygulanacak olan esaslar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan karara göre hibe desteği olarak verilecek olan 1000 TL'lik yardımlar ve kira yardımları Ticaret Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanacak. Doğrudan verilecek olan 1000 TL hibe desteği 3 ay süreyle ödenecek.

1000 TL HİBE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre 1000 TL hibe desteğinden yararlanacak olanlar şöyle açıklandı:

-Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar

-Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler

-Koronavirüs tedbirlerinden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar

-Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen ve koronavirüs tedbirlerinden etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tacirler

KİRA YARDIMI KAÇ TL OLARAK ÖDENECEK?

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda kira yardımı ile alakalı olarak miktarlarda açıklandı. Buna göre işyerleri kira olan ve desteklerden yararlananlara büyükşehirlerde aylık 750 TL, diğer illerde aylık 500 TL kira yardımı verilecek. Bu kira yardımı 3 ay süreyle ödenecek. İşyeri kiraları eğer kira yardımının altında bir tutara denk geliyorsa yalnızca o tutar kadar kira yardımı yapılacak.

isbilgisi.com