Kira İndirimi Çağrısı Karşılık Buldu! Kiralara Yüzde 50 İndirim Yapıldı!

Koronavirüs sürecinde büyük darbe alan AVM'ler ile alakalı olarak önemli bir karar alındı ve uygulamaya sokuldu. Buna göre AVM'lerdeki iş yeri kiralarına yüzde 50 indirim yapıldı. İndirimler Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını da kapsayacak.

İŞ DÜNYASI 21.06.2020 - 10:21 21.06.2020 - 10:21

Koronavirüs sürecinde bozulan ticari yaşam AVM'leri oldukça büyük şiddette sarstı. AVM'ler yaklaşık 2,5 ay kapalı kalırken kira tartışmaları yaşanmaya başlanmıştı. Bu tartışmalara Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği'nin kiralarda indirim yapılmasına yönelik tavsiye kararı son verdi.

AVM'LERDE KİRALARA İNDİRİM

Alınan karar gereği Mart, Nisan ve Mayıs ayı kiraları ile alakalı olarak her AVM kendi içerisinde farklı bir indirim uyguladı. Genel eğilim ise Mart ayında kiralara yüzde 50 indirim yapılması ve Nisan ile Mayıs kiralarının tamamının alınmaması şeklinde oldu. Ayrıca Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında da sabit kiralara yüzde 60 indirim yapıldı. Ancak ciro üzerinde kira alınması uygulamasında herhangi bir indirim gerçekleşmedi.

BAZI AVM'LER İNDİRİM ÇAĞRISINA KULAK ASMADI

AVM'ler ile alakalı olarak bu kria indirimleri uygulamaya sokulurken edinilen bilgilere göre kiralar üzerinde herhangi bir değişim yapmayan AVM'lerin de olduğu bildirildi. Bu AVM'ler işletme sahiplerinden normal dönemmiş gibi kira almaya devam ettiler. AVM'lerin kapalı olmasını dikkate almayan bu AVM yönetimleri çok sayıda iş yerinin kapanmasına neden oldular.

İŞLER AÇILMAZSA ÇOK SAYIDA İŞ YERİ KAPANACAK

Normalleşme döneminde AVM'lerde vatandaşların alışveriş alışkanlıklarına henüz tam anlamıyla geri dönmedikleri bildirildi. Bu nedenle iş yerleri gelir-gider dengesini kurmakta oldukça güç günler yaşıyorlar. Çalışanlarını da işten çıkartamayan işletmeler iş hacminin artış göstermemesi durumunda işe devam etmeme kararı alabilecekleri ifade ediliyor.

isbilgisi.com