Memur ve işçilerin emekli olduklarında veya işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatları hakkında önemli gelişmeler yaşanıyor. TÜİK'in 2020 yılının enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından hem maaşlarda hem de tazminatlarda değişimler olmaya başladı. Kıdem tazminatlarının taban ve tavan ücretleri yeniden belirlendi.

KIDEM TAZMİNATI TAVAN ÜCRETİ KAÇ TL OLDU?

2020 yılının Ocak – Haziran döneminde kıdem tazminatlarının tavanı 6.730 TL olarak uygulanarak ödemeler yapıldı. 1 Temmuz 2020'de yapılan maaş zamlarının ardından bu miktar Temmuz – Aralık dönemi için 7.117 TL'ye yükseltildi. Ocak 2021 maaş zamlarıyla beraber kıdem tazminatı tavanı Ocak-Haziran dönemi için 7.640 TL'ye çıktı.

KIDEM TAZMİNATI TABAN ÜCRETİ KAÇ TL OLDU?

Kıdem tazminatının taban miktarının hesaplanmasında asgari ücret esas alınıyor. En düşük maaş olan asgari ücret aynı zamanda en düşük kıdem tazminatı miktarını da belirliyor.2021 yılında asgari ücrete yüzde 21,56 zam yapılında kıdem tazminatının taban miktarı da 3.557 TL'ye çıkmış oldu. Bu miktar Ocak 2022'ye kadar geçerli olacak ve herhangi bir zamla karşılaşmayacak.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Kıdem tazminatı hesaplanırken önce çalışanın çalıştığı süre yıl olarak ele alınır. Çalışanın çalıştığı toplam yıl sayısı en son aldığı brüt ücret ile çarpılır. Bu brüt ücret içerisinde yol, yemek vediğer yan ödemeler de yer alır. Ortaya çıkan rakamdan vergiler kesildikten sonra çalışana ödeme yapılır. Ancak yine de kıdem tazminatının bilinen hesaplama yöntemi çalışanın son aldığı net maaşın yılla çarpılarak bulunmasıdır.

isbilgisi.com