Kıdem Tazminatına Yeni Öneri! TES Yerine AS Modeli Hangi Hakları Sunuyor?

Son dönemlerde gündemi meşgul eden TES sistemi çok tartışılırken aynı zamanda muhalefet cephesinden yeni bir sistem önerisi geldi. AS sistemi içerisinde neler var?

EKONOMİ 24.06.2020 - 09:00 24.06.2020 - 09:00

Son günlerde kıdem tazminatını kaldırarak yeni bir sistem tanımlamak isteyen hükümet gündemi belirlemeye devam ediyor. Milyonlarca çalışan ve işveren için farklı düzenlemelerin bulunduğu TES modeli önerisi gündeme getirilmiş ve bu öneri kısa sürede çeşitli tartışmaları beraberinde getirmişti. Fonda para akışını sağlamak için gerçekleştirildiği düşünülen yeni model hakkında tartışmalar devam ederken, çalışanlar haklarının çiğnenebileceğini ve hak kayıplarının yaşanacağını iddia ediyorlar.

Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası işçi sendikalarından da olumlu yanıt alamadı. Bu süreç içerisinde grev kararının alınabileceği ve eski sisteme devam edilmesi gerektiği dile getirilmişti. Şimdilerde ise muhalefetten TES yerine AS sistemi gündeme atıldı.

AS (Aile Sigortası) Sisteminde Neler Var?

TES yerine AS modelinin uygulanmasının ardından emeklilerin yaşlılık aylıklarında da bir artış yaşanabileceği ve mağduriyetlerin bir nebze olsun giderileceği ifade ediliyor. Türkiye’de istatistiklere göre 30 milyon insanın açlık ve yoksulluk sınırında olduğu için geçim sıkıntısı yaşadıkları belirlendi. Buna göre kıdem tazminatının yeni sistemde yok edilmeyeceği, tam tersine tüm gerekçelerin ortadan kaldırılacağına vurgu yaptı.

AS modeli ile birlikte yoksulluk sınırının altında kalan her aile için her ay olmak üzere belirli bir miktar ödemenin yapılabileceği de yer alıyor. Yeni sistemde tamamen yoksulluğun ortadan kaldırılması amaçlanıyorsa kıdem tazminatlarını kaldırmak yerine desteklenmesi ile durumun mümkün olabileceği dile getirildi. İşçi sendikaları tarafından TES sistemi bir anlamda pandemi fırsatçılığı olarak değerlendiriliyor. Hükümetin AS sistemi hakkında ne düşüneceği ise henüz bilinmiyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@