Kıdem Tazminatı Tartışmasının Ardından Memurlar İkramiyelerine El Konulmasından Endişeli!

Kıdem Tazminatı tartışmasının sık sık gündeme gelmesinin ardından işçilerle bilikte memurlar da sıranın emekli ikramiyelerine gelebileceği yönünde endişeler yaşamalarından dolayı panik oldukları belirtildi.

EKONOMİ 02.07.2020 - 07:19 02.07.2020 - 07:19

Son günlerde gündemde işçinin kıdem tazminatı tartışılmaya başladı. Sistemin değiştirilmesi ve ardından Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiği biliniyor. Bu sistem işçiler tarafından onay görmediği gibi kısa sürede tepkilere neden oldu. Hak kaybı yaşayacakları ve bu süreçte paralarının yıllar sonraki enflasyona göre de eriyeceği düşünülüyor.

İşçilerin ardından şimdilerde memurlar da aynı endişeleri yaşamaya başladılar. Fonda para kalmadığı ve para akışının sağlanması gerekçesi ile işçinin kıdem tazminatının dönüştürülmesinin ardından aynı şekilde memurların emekli ikramiyelerinde de benzer bir çalışmanın yapılabileceği endişesi gündeme gelmeye başladı.

Memurlar İşçilere Destek Verdiler

İşçilere kıdem tazminatı ödendiği gibi memurlara da bu süreç içerisinde emekli ikramiyesi ödeniyor. İşçilerin yaşadığı bu zorlukların benzerinin memurlar tarafından da yaşanmasını engellemek için bu ortak soruna son vermek için çalışmanın durdurulması gerektiğine inanıyorlar.

Pek çok sendika başkanı işçilerden sonra benzer düzenlemenin memurlar için de yapılabileceğini düşünüyorlar. Yaşam mücadelesi içerisinde yapılan bu düzenlemenin pek çok işçinin hakkının kaybolmasına ve çalıştıkları süre boyunca hak etmiş oldukları kazanılmış haklarının heba olmasına neden olabileceği belirtildi.

Evden Çalışma Maaşları Düşürecek!

Şimdilerde pandemi sonrasında kamuda çalışma sisteminde birtakım değişikliklerin yaşanması öngörülüyor. Bu süreç içerisinde evden çalışma sistemine dönüş için bazı adımlar atılıyor. Esnek çalışma sistemi aslında faydalı bir durum gibi görünmesine karşılık kamuda bu sistemin uygulanmasının ardından maaşların düşebileceği ifade edildi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@