Kıdem Tazminatı Karmaşasına Bilim Kurulu Çözümü Gündemde!

Son dönemlerde gündemi meşgul eden kıdem tazminatı tartışmalarının ardından uzman isimlerden oluşan bir Bilim Kurulu'nun oluşturulması gerektiği gündeme gelmeye başladı. Henüz konu hakkında somut bir adım ise atılmadı.

EKONOMİ 30.06.2020 - 18:50 30.06.2020 - 18:50

Son günlerde hükümetin açıkladığı kıdem tazminatı yerine Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi tartışmalara neden olmuştu. Tartışmalar devam ederken henüz bir ortak yol bulunamaması oldukça dikkat çekmişti. İşçi sendikaları kesinlikle kıdem tazminatına karşı olduklarını dile getirdikleri gibi bu konuda genel grev kararı aldıklarını ve uygulamaya koyabileceklerini belirttiler.

Hükümet ise işçinin kazanılmış olan haklarının korunması için son derece önemli olduğunu dile getirdiler. Ortaya çıkan bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği ise bilinmiyor. İşçiler hak kaybının ve para kaybının yaşandığını düşündükleri için bu sürece cevap vermeyeceklerini belirtmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde konu hakkında yapmış olduğu açıklamalarda ‘Bu konuda amacımız işçinin kazanılmış olan haklarının heba olmasını engellemek ve bu durumda birinci elden haklarını korumak. Bu konuda anlaşmazlıklar mevcut. İşçi sendikalarına sesleniyorum. Konu hakkında görüşün ve aranızda halledin’ demişti.

Bilim Kurulu Sorunu Çözebilir

Sorunun çözülmemesi ve aksine tartışmaların her geçen gün biraz daha artması üzerine bazı çözüm önerileri sunulmaya başlandı. Bilim Kurulu’nun bu sorunu hem işçinin menfaati hem de yaşanabilecek tüm sorunlar açısından ele alarak doğru kararı verebileceği düşünülüyor.

Pandemi sürecinde oluşturulan ve tavsiye kararlarla gündeme ışık tutan Bilim Kurulu’nun bir benzerinin bu süreçte ünlü ekonomistler ve alanında uzman isimlerle birlikte kıdem tazminatı sorunu için de oluşturulabileceği ve sonucunda da bir çözüme varılabileceği düşünülüyor ancak henüz bu konu hakkında net bir açıklama yapılmadı.

isbilgisi.com