Kıdem Tazminatı Kararına TÜRK-İŞ'ten Sert Yanıt: Grev Hakkımızı Kullanırız!

Kıdem tazminatı yerine Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi çalışmalarının sürdürülmesi işçi sendikalarını harekete geçirdi. Bu çalışmalara karşılık yapılan toplantı sonucunda Türk-İş genel grev kararı aldıklarını açıkladı.

EKONOMİ 20.06.2020 - 13:21 20.06.2020 - 13:21

Son günlerde kıdem tazminatının kaldırılması ve yerine Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin getirilmesi için birtakım çalışmalar üzerinde duruluyor. Hükümetin sıcak baktığı ve üzerinde çalışmalar yaptığı bu sistem işçi sendikaları tarafından kabul görmedi. Hem çalışanların hem de sendikalarının olumsuz karşıladığı bu süreç hakkında 34 sendikanın başkanının yer aldığı Türk İş Başkanlar Kurulu görüşmeleri sırasında sert yanıtlar verildi. Buna göre ‘genel grev’ vurgusu üzerinde çalışmalar devam ediyor.

TÜRK-İŞ Genel Grev Uyarısında Bulundu!

Türk-İŞ tarafından yapılan toplantının ardından konu ve süreç hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada ‘Türk-İş tarafından kıdem tazminatının bir fona devredilmesi ya da zayıflatılması konusunda alınacak kararlara karşı cevabı genel grev olacaktır.’ Dedi.

Yeni Sistemde Kayıplar Yaşanacak

Yeni sistemin değerlendirilmesinin ardından bazı noktalara ayrıca vurgu yapıldı. 30 günlük kıdem tazminatı üzerinden 12 günlük kayıp yaşanacağı için verilecek kıdem parasının enflasyon karşısında eriyerek çalışanın hak kaybı yaşayabileceği ifade edildi.

Sendikalar tarafından Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin kabul edilebilir olumlu bir tarafının olmadığına da vurgu yapıldı. Kesilebilecek olan primlerle birlikte zaten düşük olan emekli maaşının daha da düşeceği ifade edildi.

Genel grev karşısında da iş yaşamında ciddi sıkıntıların olabileceği düşünülüyor. Bu süreçte düzenleme yapılması halinde işsizlik sorununun azaltılması yerine artırılabileceği açıklandı.

isbilgisi.com