KGF Kredilerinde Yeni Düzenleme! Anlaşmalı Bankalardan Kredi Kullanmak Kolaylaştırıldı!

KGF kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara kolaylık getirildi. Buna göre yapılan değişiklik gereği artık KGF kredisi kullanmak isteyen vatandaşlardan vergi ve SGK borç belgesi talep edilmeyecek.

KREDİ 04.06.2020 - 22:14 04.06.2020 - 22:14

Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle verilen krediler hakkında yeni bir düzenleme yapıldı. Bankalar aracılığı ile vatandaşlara kullandırılan KGF kredilerinde Vergi Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden “borcu yoktur” yazısının alınması zorunluluğu kaldırıldı.

BORCU YOKTUR YAZISI ARTIK İSTENMEYECEK

Bankalar KGF ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde özellikle işletmelere çok çeşitli krediler temin edebiliyorlar. Bu kredilerin kullandırılması konusunda başvuru yapan firmalardan daha önce Vergi Daieri ve SGK'dan “borcu yoktur” yazısı talep ediliyordu. Haziran 2020 itibariyle yapılan değişiklikle bu uygulama kaldırıldı.

Yapılan bu düzenleme ile zor durumda olan ve iflas etme tehlikesi yaşayan işletmeler de KGF kredisi kullanarak işlerini düzeltme imkanına kavuşacaklar. İş hayatına dolaylı bir destek olan bu düzenlemeden binlerce işletmenin yararlanması bekleniyor.

KOSGEB KREDİLERİNDE UYGULAMA DEVAM EDİYOR

Öte yandan KOSGEB kredilerinde Vergi ve SGK borcu yoktur yazısının talep edilmesine yönelik uygulama devam ediyor. Bu şekilde borçları olan işletmeler bu kredlerden yararlanamıyorlar.

isbilgisi.com