Ana Sayfa EKONOMİ Kentsel Dönüşümde Yeni Yol Haritası Belirlendi

Kentsel Dönüşümde Yeni Yol Haritası Belirlendi

Kentsel dönüşümde 2019 yılında yeni sistem getiriliyor. Bakan yapmış olduğu açıklama da her şehirde belediyelere farklı görevler düşecek.

8
0
Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı kentsel dönüşüm için yeni yol haritasını duyurdu. Hedef her yıl 300.000 konutu dönüştürmek olacak. 300 bin konutun 30 binini bakanlık ve TOKİ kalanını ise özel sektör firmaları yapacak her kente özel sektör özel kentsel dönüşüm anayasası gelecek ve böylelikle çok daha düzenli bir şekilde kentsel dönüşüm haritası çizilmiş olacak.

Kentsel dönüşümdeki yeni noktalar ve 2019 yılındaki yeni kanun ile ilgili tüm bilgileri haber içeriğimizde bulabilirsiniz. Çevre ve şehircilik bakanı Murat kurum kentsel dönüşüm noktasında yeni yol haritası belirlediklerini duyurdu. Kurum yapmış olduğu açıklamalara göre “Hedef her yıl 300000 konutu dönüştürmek eskiyen ve yıkılması gereken 300000 konutun 30 bini bakanlık ve TOKİ tarafından geri kalanı ise özel sektör firmaları tarafından yapılacak. Kentsel dönüşümde hedef 20 yılda tamamlamak ve çok daha yeni ve düzenli binaları şehir merkezlerine yerleştirmek kentsel dönüşümde 2019 yol haritası ve gelecek 20 yılın yol haritası 7 temel inşa üzerine oturtulacak.”

Her Kente Özel Sistem Geliyor

Her kentte Özel Kentsel Dönüşüm yasası ile beraber her belediye kendi il ve ilçesindeki kentsel dönüşüm strateji belgesini hazırlayacak. Belediyeler sadece ihtiyaç kadar konut üretebilecek kentsel dönüşüm alanları belirlemeden önce vatandaşlar üzerinden talepler toplanacak.

Ayrıca hiçbir konut yarım kalmayacak vatandaşların haklarını güvence altına almak adına konut bedelinin yüzde 10’u kadar peşinat alınabilecek ve sözleşme yapılma zorunluluğu gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here