Kayıt Sayısı Yeterli Olmayınca Süre 3. Kez Uzatıldı! Dikkat Sonunda Hapis Cezası Var!

Kişisel verilerin ve internet ortamında veri gizliliğinin korunması için gerçekleştirilen düzenleme ile sisteme şirketlerin ve işletmelerin kayıt olması gerekiyor. Ancak hala 30 binden fazla şirketin ve işletmenin kayıt yaptırmadığı ortaya çıkınca son kayıt tarihi yeniden uzatıldı.

GÜNDEM 24.06.2020 - 08:35 24.06.2020 - 08:35

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ardından yaşam biçimleri değişti. E ticaretin önemi bir kez daha gündeme gelirken bu süreç içerisinde iletişim ve alışveriş gibi çeşitli süreçler için bazı kararların alındığı tespit edildi. Online mecralara olan ilginin yoğunlaşması ve hatta çalışma sisteminin de bu sürece dahil edilmesi bir anda siber suçlarda ciddi bir artış yaşanmasına neden oldu.

Ticari hayatı online mecralarda korumak için veri güvenliği alanında ilk kez 7 Nisan 2016 yılında yeni bir kanun hayata geçirilmişti. Bu kanun aslında çok ciddiye alınmamış olsa da pandemi döneminde değerini bir kez daha artırmış oldu.

Son Başvuru Tarihi Yeniden Uzatıldı

Kanuna uyum sağlamaları için şirketlere ve işletmelere 2 yıllık bir süre tanımlandı. Bu karara göre 2 ya da daha fazla çalışanı olan işletmelerin ve yıllık bilançosu 25 milyon liranın üzerine çıkmış olan şirketlerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi için kayıt yaptırmaları gerekiyordu. Bu kayıt zorunlu hale getirildi ancak hala kayıt yaptırmayan 30 binden fazla şirketin olduğu belirlendi.

Durumun yeteri kadar ciddiye alınmaması üzerine yeni yaptırımları eklendi. Normalde son başvuru tarihi 30 Haziran olarak açıklanmıştı ancak pandemi süreci öne sürülerek 3. Kez ertelenerek bu süreçte 30 Eylül tarihine kadar ertelendiği belirlendi.

Yapılan denetimlerin ardından yaptırımlarının da son derece ağır olduğu belirlendi. 100 bin liradan başlayarak 1.5 milyon liraya ulaşan para cezalarının yanı sıra hapis cezasının da ortaya çıkabileceği açıklandı.

isbilgisi.com