Katar İle Yapılan Swap Anlaşması Doları Nasıl Etkiledi? Bugün Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar kurunda 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü de önemli gelişmelere bağlı olarak ciddi değişimler meydana geliyor. Swap anlaşmaları haberleri dolar kurunu nasıl etkileyecek? Bugün dolar kaç TL oldu?

EKONOMİ 20.05.2020 - 09:52 20.05.2020 - 09:52

Dolar kurunda önemli gelişmelere bağlı olarak beklenen değişimler gerçekleşmeye devam ediyor. İki gün üst üste düşüş eğilimi gösteren dolar kuru, Türkiye'nin Japonya ve İngiltere ile swap anlaşmaları yaptığı iddiasından etkilenmişti. Ancak bu iddia resmi olarak yalanlanınca dolar kuru yeni günde normalleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın swap anlaşmaları konusunda sürpriz bir hamle yapması bugünün en önemli ekonomi haberi olarak kayıtlara geçti. Katar ile olan 5 Milyar dolarlık swap anlaşması 15 milyar dolara yükseltildi.

Merkez Bankası tarafından bu swap anlaşmasının kamuoyuna duyurulmasıyla beraber dolar kurunda olumsuz yönde hareketlenme yaşandı. 6,77 TL'de işlem gören dolar 6,79 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

Uzmanlara göre bugün takip edilecek önemli bir gelişme beklenmiyor. Yarın Merkez Bankası Para Politakası Kurulu yeni faiz kararını verecek. Dolar fiyatlaması bu toplantıda alınacak karara göre yönünü güncelleyecek.

Euro kurunda da bir toparlanma sürecinin olduğu gözleniyor. Buna göre euro şu anda piyasalarda 7,43 TL'den işlem görüyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@