Türkiye'de kurak geçen kış mevsimine çare olacak açıklamayı Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü yaptı. Tüm Türkiye'nin merakla beklediği kar yağışları hakkında bilgi veren metetoroloji 13 Ocak Çarşamba gününden sonrasına işaret etti. Balkanlar üzerinden bu tarihte soğuk ve yağışlı bir hava sistemi yurda giriş yapacak.

SICAKLIKLAR ÖNCE ARTACAK SONRA DÜŞECEK

Yeni hava sistemi etkili olana kadar sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkmaya devam edeceği bildirildi. Şu anda 4 ile 8 derece mevsim normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar Pazartesi ve Salı günleri 6 ile 12 derece arasına yükselecek.

13 Ocak Çarşamba gününden itibaren ise hava sıcaklıkları soğumaya başlayacak. Yurdun batı bölgelerinden giriş yapacak olan soğuk ve yağışlı hava sistemi sıcaklıkları mevsim normallerine düşürecek. Çarşamba gününden sonra ise yağmur ve kar yağışları görülecek.

KAR YAĞIŞI GELİYOR!

Etkili olacak olan yağışların hangi bölgelerde ne şekilde gerçekleşeceğine dair ise tahminde bulunulmadı. Kar yağığı beklelel bölgeler ve iller hafta içerisinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan hava durumu değerlendirmeleriyle kamuoyuna duyurulacak.

isbilgisi.com