Bu fiyat stok yaptırır! Finish Bulaşık Makinesi Tableti Hepsi 1 Arada 50'li 29.95 TL'ye en ucuz A101'de Bu fiyat stok yaptırır! Finish Bulaşık Makinesi Tableti Hepsi 1 Arada 50'li 29.95 TL'ye en ucuz A101'de

Kandilli Rasathanesi'nden İstanbul depremi için kritik uyarı! Her an 7 ve üzeri olabilir: Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof Dr. Haluk Özener beklenen İstanbul depremi ile ilgili kritik uyarıda bulundu. İstanbul için her an 7 ve üzeri bir depremin olabileceğini söyleyen Özener "Ne zaman olur? Kimse bilmiyor. Bizim yer bilimleri camiası olarak yapacağımız çalışmalar orta ve uzun vadeli." dedi. 

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ve Japon bilim insanları birlikte Marmarma fayının özelliklerini ölçmek için 5 yıl önce çalışmalara başladı. Bu süreçte yer hareketleri sürekli olarak kaydedildi. Yer sarsıntılarının büyüklüğü, süresi ve merkezi ile ilgili saptamalar hakkında bilgi sahibi olmak için sismometreler ile veriler toplandı ve toplanmaya devam ediyor.

İstanbul'da beklenen deprem için kritik uyarılar yapılmasına sebep olan bu çalışmalarda Marmara Denizi'nin 1200 metre dibinde olan cihazlar, 6 ayda bir denizin farklı noktalarına yerleştirilerek veriler elde ediliyor. Yapılan çalışmalar 5 yıldan beri sürdürülüyor. 

Söz konusu çalışmalar ile ilgili bilgi veren Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener İstanbul depreminin her an olabileceğini ve 7 ve üzeri olabileceğini açıkladı. 

İSTANBUL'DA HER AN 7 VE ÜZERİ DEPREM OLABİLİR!

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof Dr. Haluk Özener Japon bilim insanları ile birlikte yürüttükleri çalışmalar neticesinde İstanbul'da büyük bir deprem için uyardı. Özener yapmış olduğu açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

"Burası bir deprem bölgesi. Her an 7 üzeri deprem olabilir. Ne zaman olur? Kimse bilmiyor. Bizim yer bilimleri camiası olarak yapacağımız çalışmalar orta ve uzun vadeli. En kısa vadede yapılması gereken, bina yapı stokunun güvenli hale getirilmesi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hızlı tarama yöntemiyle binaların güvenliği ve mevcut durumunu tespit eden çalışması var. 6 Şubat'tan önce ve sonra yapılan başvurular arasında devasa fark var. Bu da bizim toplumumuzun yumurta kapıya dayandıktan sonra aksiyon almasından kaynaklanıyor. Şu an yapılması gereken şey toptan yapı stokunun kalitesine bakılması." diyerek İstanbul depremi ile ilgili detaylı bilgiler verdi.