Kanal İstanbul Projesi için çalışmalar hız kesmeden devam ederken bölgenin etrafına kurulacak tarım alanları çerçevesinde planlanan ‘Yenişehir’ için bazı düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje hakkında en son 2019 yılının Aralık ayında bir plan değişikliği yapılmıştı. Ardından son şekli verilen planda bazı değişikliklerin yapılmasına karar verildi.

Yapılan bazı değişiklikler sonrasında plan üzerinde bazı düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. 22 Haziran 2020 tarihinde onaylanmış olan plan değişikliği de bugün alınan bir karar sonrasında tekrar askıya alınmış oldu.

Yenişehir Planı 9 İlçeye İndirildi!

Çevre düzeni planı içerisinde bulunan Yenişehir bu süreç içerisinde farklı bir düzenlemeyle birlikte değiştirilmiş oldu. Kanalın etrafına işlenen konutlar, oteller, sanayi siteleri, teknoparklar, üniversiteler, haller, kongre merkezleri, kamp alanları, spor alanları ve hastanelerin inşa edilmesi için bazı görüşmeler devam ediyor.

Bakanlık tarafından plan değişikliğinin bir ay boyunca askıda kalması bekleniyor. Bu süreçte projenin ana unsurlarının da aynı imkanlar dahilinde korunması bekleniyor. Plan değişikliği sonucunda bazı ilçeler süreçten çıkarıldı. Sultangazi ilçesinin bu çıkarılan durumlardan birisi olduğu ifade edildi. Bu plan değişikliği sonrasında çalışma yapılacak olan alanlar 9 ilçeye düşürülmüş oldu. Bu ilçeler Arnavutköy, Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Eyüp, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa olmak üzere 9 farklı ilçeden meydana gelecek.

isbilgisi.com