Kamuda Çalışanlara Uyarı! O Kişiler İdari İzinli Sayılacak!

Salgın nedeniyle alınan bazı önlemler gevşetilirken ve bu süreç içerisinde normalleşme adımları atılırken, kamu kurum ve kuruluşlarında 60 yal üzeri kronik hastalığı bulunan çalışanların ikinci bir emre kadar idari izinli sayılmaları bekleniyor.

EKONOMİ 30.05.2020 - 22:41 30.05.2020 - 22:41

Koronavirüs salgınının Türkiye’yi de etkisi altına almasının ardından çalışma düzeninde ciddi bir değişim meydana geldi. Bu değişim çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin çalışma saatleri ve çalışma düzenleri değişti. Uzaktan çalışma sistemine geçiş yapanlar olduğu gibi daha az çalışma saatlerinde mesai yapan kişilerin de olduğu belirlendi.

Yeni çalışma düzeni emniyet teşkilatı ile sağlık çalışanlarını etkilemedi. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici kadrosunda bulunan pek çok 60 yaş üzeri personelin olduğu belirlendi. Bu süreçte normalleşme adımları atılırken yeni kararlar da alınacak.

O Kişiler İdari İzinli Olarak Görülecekler

Son dönemlerde vaka sayılarının azalması ile birlikte normalleşme adımları atılmaya başlandı. Bu adımlar çerçevesinde 1 Haziran tarihinden itibaren kamuda eski çalışma sistemine dönülmesinin planlandığı belirtildi. Anca kamuda çalışan bazı çalışanların idari izinli sayılacakları açıklandı

60 yaş ve üzerinde olup, kronik hastalığı bulunanlar ve bunu bir raporla bildirenler bu süreç içerisinde yeni bir değerlendirme yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde idari izinli sayılmasına karar verildi. Bu süreçten kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici olarak çalışanların hariç tutulduğu ifade edildi.

İdari izinli sayıldıkları süre boyunca görevlerini yerine getirmiş sayılacaklar. Mali ve sosyal haklarının da saklı tutulacağı belirtildi. Hizmete çağrıldıkları anda yeniden yapılan değerlendirmelerin sonunda göreve geri dönmeleri bekleniyor.

 isbilgisi.com