Kamu kurumlarında taşeron işçi sıfatıyla çalışan 900.000 işçi 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilmişti. Bugün bu işçiler ile alakalı olarak bir son dakika açıklaması yapıldı. Maaşlarına zam bekleyen taşerondan kamuya geçirilen 4/D'li işçiler ile yaşanan gelişmeler bu yönde ilgiyi de arttırdı.

4/D'Lİ TAŞERON İŞÇİLER İÇİN RESMİ YAZI GÖNDERİLDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kurumlarından olan Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 20 Ekim 2020 tarihli resmi yazı ile işkolu düzenlemesi tartışmaları nihayet buldu.

BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK'TAN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

Kadroya geçirilen taşeron işçilerin işkolu düzenlemeleri uzun bir süredir tartışma konusu olmuştu. 2017 yılında kadroya geçiş sırasında 4/D'li işçilere 31 Ekim 2020 tarihine kadar her 6 ayda bir yüzde 4 zam verileceği konusunda anlaşma sağlanmıştı. Şimdi bu sözleşme süresinin dolacak olması ile işkolu düzenlemeleri de devreye alındı. Bu düzenlemelerin işçileri olumsuz etkileyeceği endişesi tepkilere neden olurken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaparak, “Bu yeni bir gelişme değil. Mayıs ayında yürürlüğe giren bir kararnameden bahsediyoruz. Sendikalar o zaman bu konuda herhangi bir itirazda bulunmadılar. Kısmen de uygulamaya sokuldu. Şimdi bunu biz neden kamuda uygulamayalım.” dedi.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN KAMU İŞÇİLERİNİN İŞ KOLLARI SGK'YA BİLDİRİLECEK

2017 yılında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya alınan taşeron işçiler için bugün resmi bir yazı yayınlandı. Bu resmi yazıya göre geçişi yapılan işçinin bir önceki iş yerinde çalıştığı işkolu ile yeni çalıştığı iş yerindeki iş kolu aynı ise o iş kolundan, eğer farklıysa bir önceki iş kolundan SGK'ya bildirimleri yapılacak.

İŞTE ÇOK TARTIŞILAN O RESMİ YAZI

İşte bugün gündeme bomba gibi düşen o resmi yazı:

4/D'li Kamu işçileri ile alakalı olarak iş kolu bildirimlerinin yanında toplu iş sözleşmeleri de işçilerinin önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. İşçilerin maaşlarına yapılacak düzenlemelerle iş kolu bildirimleri ile alakalı görüşmeler sendikalar tarafından yapılmaya devam ediliyor. 

isbilgisi.com