Uzun zamandır merakla beklenen kamu personeline uygulanacak ücret detayları açıklandı. Cumhurbaşkanı imzasıyla onaylanan karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Ücret uygulamasından faydalanacak olan kamu çalışanları da açıkladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; İller Bankası yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile görev alan sözleşmeli personeller, özelleştirme kapsam programı çerçevesinde kamu payının yüzde 50’nin üzerinde olan kurum ve kuruluşlarda yer alan başkan, üye, denetim ve tasfiye üyeleri faydalanabilecekler.

Tavan ve Taban Ücret Detayları Açıklandı

Ücretler çalışanlar arasında görev ve sorumluluklarıyla birlikte yer aldıkları kurumlara göre değişiklik gösterecek. İller Bankası sözleşmeli personeli için aylık ücret, alınan sosyal yardım, zam, tazminat gibi tüm ödemelerin brüt aylık ortalaması 2 bin 487 liradan düşük olmayacak. BOTAŞ ve TPAO genel müdürleri için 15 bin 227 liradan, diğer personeller içinse 12 bin 862 liradan yüksek olmayacak.

İller Bankası genel müdürleri için fiyat 13 bin 557 liradan, genel müdür yardımcıları için 12 bin 513 liradan ve diğer personel için 10 bin 436 liradan yüksek olmamasına karar verildi.

Belirlenen ücret çerçevesinde birden fazla kuruluşta görev alan kişiler için bir ücret verilmesine karar verildi. Kafalarda oluşan farklı ücret beklentileri de yapılan açıklama neticesinde netleşmiş oldu.