Bir süredir hükümet ve işçi konfederasyonları arasında görüşmeler devam ediyordu. Bu görüşmelerin sonlanmasının ardından gözler kamu işçilerinin alacakları zamlara kilitlendi. Hükümet ve işçi konfederasyonları arasında beklenen konu ve zamlar hakkında sonunda bir anlaşmaya varıldığı belirlendi. Zam oranlarının açıklanması ile birlikte yeni dönemde işçilerin maaşları da ortaya çıktı.

Kamuda bulunan işçilerin taban maaşları üzerinde bir oynama meydana gelecek. Buna göre taban ücret 4 bin 100 lira olarak açıklanmıştı. 2021 ve 2022 yılları arasında da yapılacak olan zam oranları resmen ortaya çıkmış oldu.

İŞÇİLERE YÜZDE 12 VE YÜZDE 6 ZAM ORANLARI GELECEK

Hükümet ve işçi konfederasyonları arasında bir süredir devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı. Anlaşmanın karşılıklı olarak yapılmaması ve orta bir yol bulunmaması durumunda ortak bir komisyonun karar vermesi bekleniyordu. En son 2019 yılında ortak bir komisyonun kurulduğu ve zamlar konusunda anlaşma sağlanamadığı için karar verdiği belirlendi.

2021 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri çerçevesinde yapılan protokol sonlandı. Pazarlık görüşmelerinin ilk olarak 31 Mayıs tarihinde başladığı öğrenildi. Sonunda beklenen görüşmeler sonlanmış oldu.

Yeni maaş döneminde ilk altı aylık dönemde kamu işçilerinin maaşlarına yüzde 12, ikinci altı ay için ise yüzde 5 oranında zam yapılacak. Tüm işçilerin genel maaşlarına yansıyacak zam oranının ise yüzde 27.17 civarında olması bekleniyor.

ŞİMDİYE KADAR YAPILAN EN YÜKSEK SEYYANEN ZAM YAPILDI

2-2

İşçilerin taban maaşları incelemeye alındığı zaman zam dışında bir iyileştirme gerçekleştirildi. Öncelikli olarak seyyanen zam yapılması bekleniyordu. Bu görüşmenin hemen ardından maaşlara 500 lira zam gerçekleştirildi. Detaylı bakıldığı zaman şimdiye kadar yapılan en yüksek miktardaki seyyanen zam olduğu belirlendi. 700 binden fazla kamu işçisinin zamlardan dolayı memnun oldukları belirlendi.