Sene başında kameraların karşısına geçerek kamuoyunu bakanlığın senelik çalışma planına ilişkin bilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, söz konusu çalışma programı kapsamında ele alınacak olan ilk konunun 3600 ek gösterge olduğunu bildirmişti. Yapmış olduğu açıklamaların hemen ardından 3600 ek gösterge çalışmalarını başlatan Bakan Bilgin, milyonlarca kamu çalışanı ve memur emeklisi vatandaş tarafından yakından takip edildi.

Kamuda maaş adaletsizliğini ortadan kaldırmak ve emeklilikte oluşan mağduriyetleri gidermek amacı ile yaklaşık olarak 6 ay boyunca yürütülen 3600 ek gösterge çalışmaları, haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değerlendirmesine sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Meclis’e götürülen 3600 ek gösterge yasa tasarısı, haziran ayının sonunda Meclis’ten geçerek resmen yasalaştı. 

3600 ek göstergenin yasalaşması ile birlikte kamuda çalışan ve şimdiye kadar herhangi bir ek gösterge sahibi olmayan personellere dahi 600 gösterge tanımlandı. Yasanın Oca 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği kesinleşirken geçtiğimiz günlerde düzenlenen bütçe görüşmelerinde 3600 ek gösterge tekrar gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ek göstergenin kapsamına ilişkin yeni bir çalışmanın daha başladığını ifade etti. 

BAKAN BİLGİN’DEN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI!

kamu-calisanlarinin-dikkatine-bakan-vedat-bilgin-acikladi-3600-ek-gostergede-kapsam-genisletil (2)

Geçtiğimiz günlerde Meclis’te düzenlenen bütçe görüşmeleri kapsamında önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 k göstergenin kapsamının genişletilmesine yönelik taleplerin geldiğini ifade etti. Bakan Bilgin söz konusu taleplere ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Düzenlemenin başında 4 farklı meslek grubu vardı. Sonrasında kapsam genişletildi ve 6 milyona çıkartıldı. Bu düzenleme Türkiye’nin son dönemlerde yapmış olduğu en köklü sosyal düzenlemedir. Düzenlemenin kapsamının daha da genişletilmesine yönelik talepler oluştu. O konuyu gündemimize aldık. Bir çalışma yapıyoruz. Ümit ediyorum ki Meclis’imize sunacağız.”

MUHALİF MİLLETVEKİLLERİNDEN EK GÖSTERGE TALEBİ!

TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar

Sabah Gazetesi’nde yayınlanmış olan bir haberde Genel Kurul’da muhalefet milletvekillerinin, kamuda çalışan araştırma, şef ve planlama uzmanları ile müdürün üzerinde olan uzman personellere de ek gösterge verilmesi gerektiğini söyledikleri bilgisi yer aldı. Milletvekilleri şu öneride bulundu: “Birinci dereceye düşen, 4 yıllık fakülte mezunu, üniversite bitirmiş herkes 3600 ek gösterge kapsamına dahil edilmelidir.”