Türkiye'de bankacılık sektöründe en çok işlem yapılan birimlerden birisi de ATM'ler oldu. Her bankanın kendisine ait bir ATM sistemi bulunuyor. Müşteriler bu sistem üzerinden neredeyse tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Özellikle pandemi sürecinde ATM'lere yoğun bir ilgi oluştu. Şubelerden daha ön plana çıkan ATM'lere düzenleme yapılması da zaruriyet haline dönüştü.

KAMU BANKALARININ ATM'LERİ TEK YERDE TOPLANACAK!

ATM'ler müşteriler tarafından çokça kullanılsa da bankaları ekstra bir mali yük getiriyorlar. İlk yatırım tutarı ve kira önemli ATM giderlerinden olsa da lisans, yazılım, bakım, temizlik ve enerji gider kalemleri bankaların ATM kaynaklı mali yüklerini ciddi anlamda arttırıyor. Bu konuda tasarruf sağlayabilmek amacıyla yeni bir projenin devreye sokulacağı bildirildi. Kamu bankaları tüm ATM'leri tek bir noktada toplayabilmek için prensipte anlaştı.

1 MİLYAR TL TASARRUF YAPILACAK

Kamu bankaları arasında varılan anlaşmaya göre Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, PTTBank ve Emlakbank'a ait ATM'ler artık tek bir cihaz üzerinden hizmet vermeye başlayacak. Daha önce her banka kendi tasarımı ile tasarlanmış bir ATM sistemi kullanıyordu. Şimdi tüm kamu bankaları ortak bir sisteme geçiş yapacak. Bu şekilde yılda 1 Milyar TL tutarında bir tasarruf gerçekleştirilmiş olacak.

Kamu bankalarının ATM'lerini tek bir ATM haline dönüştürecek olan protokol bu ay içerisinde imzalanacak. Bu protokolün imzalanmasının ardından Türkiye genelinde 15.000 noktaya ortak ATM'ler yerleştirilecek. Türkiye ATM Merkezi Projesi adı verilen yeni uygulama Bilişim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri AŞ tarafından yürütülecek. 1995 yılında İstanbul Ticaret Odası'na kaydı yapılan bu şirket Ziraat Bankası tarafından kurulmuştu. Ancak yıllar üçerisinde hem Vakıfbank hem de Halkbank bu şirkette ortak olarak yer almaya başladı. Her üç bankanın da şirketteki ortaklığının yüzde 33,33 olduğu bildirildi.

ORTAK ATM'LERDE KOMİSYON ALINACAK MI?

Kamu bankaları arasında daha önce ATM'ler açısından işbirliği yapılmış ve komisyon alımları durdurulmuştu. Yeni proje kapsamında ortak ATM'ye katılan bankaların sayısı artık daha fazla olacak. Müşteriler bu ortak ATM'lerden yararlanırken kesinlikle herhangi bir komisyon veya işlem ücreti ödemeyecekler. Yeni ATM sistemi müşterilerin maliyetlerinde de tasarruf imkanı doğuracak.

isbilgisi.com