Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların yaşamış oldukları maddi sıkıntıların bir nebze olsun rahatlatılması için devlet tarafından destek paketi hazırlanmıştı. Paket ayrıntıları açıklanırken kamu bankaları da harekete geçti. Bireysel ihtiyaç destek kredisi adı altında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank harekete geçtiğini duyurdu.

Dar gelirli olan ailelerin bu süreçte temel ihtiyaçlarını finanse edebilmeleri için 10 bin liraya kadar, 6 ay geri ödemesiz,  düşük faiz imkanlarıyla kredi verilmesine karar verildi. Bu destekten yararlanacak olan kişilerin evlerine aylık 5 bin liradan daha az maaş girdiğini kanıtlamaları gerekmektedir. Açıklanan kredi desteğinin ardından milyonlarca kişi başvuruda bulundu. Başvuruların toplanmasının ardından kamu bankaları değerlendirme sürecine girdi. Değerlendirme süreci tamamlanan vatandaşlara başvuru sonuçları iletilmeye başlandı. Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan kişiler ise ödemelerini almaya başladı.

3 Bin Liralık Destek Kredisinin Aylık Taksiti ve Ödeme Planı

Kamu bankaları tarafından verilen 10 bin liraya varan kredi tutarları kişilerin bütçelerine ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösteriyor. 3 bin lira, 4 bin lira, 7 bin 500 lira ve 10 bin lira olmak üzere farklı bütçelere ve farklı ihtiyaçlara yönelik verilen kredi ödeme tutarı ve aylık taksit tutarı da açıklandı.

En düşük verilen kredi tutarı olan 3 bin lira almak isteyen vatandaşlar geri ödemede aylık ne kadar taksit ödemesi yapacaklar? Ödeme planı nasıl gerçekleşecek? İşte aylık taksit tutarı ve ödeme planı..

Kamu bankaları tarafından verilecek kredinin faiz oranı yüzde 0.49 olarak belirlendi. 3 bin lira kredi çekecek olan vatandaşlar için 36 ay vade sunuluyor. Ödemeler 6 ay ötelenecekken ardından faiz oranıyla birlikte her ay eşit taksitlerle ödenecek olan tutarlar 113 lira olarak belirlendi.