Kahve severlere üzücü haber! Fazlası o hastalığa davetiye çıkarıyor: Kahve içerisinde bulundurduğu Kafein ile beyne uyarı veriyor ve beynin uyanık kalmasını sağlıyor. Bu sebepledir ki kahve tüketildiğinde dinç ve enerjik hissedilir. Kahvenin faydalarından biri olan bu duruma karşı çok fazla tüketildiğinde ise vücuda büyük zararlar verebilir ve hatta o hastalıklara davetiye çıkarabilir. 

Çoğu insan kahve içmeden güne başlayamaz. Gün içinde birçok yerde arkadaşlarla ya da evde aileyle kahve tüketilir. Misafir gelir kahve ikram edilir. İşte kahve tüketiminde dikkatli olunması gereken nokta da budur. Çok fazla kahve tüketimi vücuda fazla kafein girmesine sebep olur ve bu da sağlık problemlerinin oluşmasına sebep olur. 

FAZLASI SAĞLIĞA ZARARLI 

Aslında bu terim bütün yiyecekler ve içeçekler için geçerlidir. Eğer bir besini gereğinden fazla vücuda alırsanız mutlaka bir eksisini göreceksiniz. Bu nedenle kahve tüketiminde de dikkat edilmesi gereken nokta budur. 

Kafeinin yalnız başına besin değeri bulunmamaktadır. Tatsız olduğundan dolayı yediğiniz yemeklerde ya da içtiğiniz içeceklerde olup  olmadığını anlamazsınız. Çünkü bir tadı bulunmamaktadır. Bazı ilaçlarda bile kafein bulunabilir. Kafein bulunan bir şey yediğinizde ya da içtiğinizde kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Fakat kafeinin fazla tüketemi ile vücutta yoksunluk belirtilerine de sebep olabilir.

MİDE RAHATSIZLIKLARINA SEBEP OLABİLİR

Sağlıklı insanlar günde en fazla 400 miligram kafein tüketmelidir. Kafein midedeki asit miktarını artırmaktadır. Mide rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Gereğinden fazla kafein vücutta depolanmaz. Karaciğerde işlenir ve idrarla dışarı çıkarılır. Eğer asit reflü ya da ülser gibi mide hastalıklarınız varsa kahve tüketimi konusunda çok daha hassas olmalı ve doktorunuza mutlaka bu konuda danışmalısınız.

Kan grubu ile hastalık bağlantıları ortaya çıktı! İşe en şanslı kan grubu Kan grubu ile hastalık bağlantıları ortaya çıktı! İşe en şanslı kan grubu

KALP PROBLEMLERİNİ TETİKLEYEBİLİR

Kafein tüketimi kan basıncını kısa süreliğine de olsa yükseltebilir. Bu ise bazı i nsanlarda kan basıncı üzerinde uzun vadeli bir etkisi bulunmaz. Ama düzensiz kalp ritmi gibi bir problem varsa fazla kafein kalp hastalıklarını tetikleyebilir ve daha hızlı çalışmasına neden olabilir. 

Yüksek kan basıncı yani hipertansiyon gibi rahatsızlığı bulunan insanların kafein tüketimi konusunda mutlaka dikkatli davranmaları önerilmektedir.