Kadrolu Taşeron İşçilere Ne Kadar Maaş Zammı Yapılacak? 4D'li Taşeron İşçilerin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Ne Zaman Başlıyor?

Bundan yaklaşık 2 yıl önce kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya alınmış ve 2 yıllık maaşları ile diğer özlük hakları belirlenmişti. 4D'li KHK Kadrolu işçiler için toplu sözleşme görüşmeleri 2020 yılının Temmuz ayından önce gerçekleşmesi gerekiyor. 4D'li KHK Kadrolu işçiler yaşanan ekonomik sıkıntılar içerisinde kendilerine de güzel bir maaş sürprizi yapılmasını bekliyorlar. 4D'li KHK Kadrolu işçilere 2020'de ne kadar zam yapılacak?

İŞ DÜNYASI 27.04.2020 - 13:01 27.04.2020 - 13:01

Taşeron işçiler veya taşerondan gelen işçilerin maaşlarına yapılan zamları merak etmeye başladılar. Geçim sıkıntısının kendilerini de vurduğunu belirten 4D'li KHK Kadrolu işçilerin gözleri hükümetten gelecek haberlere çevrildi. Belediyelerde çalışan 4D'li KHK Kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmeleri 30 Haziran 2020'de; diğer kurumlarda çalışan 4D'li KHK Kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmeleri 31 Ekim 2020'de sona eriyor. Bunun yanında 4D'li KHK Kadrolu işçiler bazı özlük hakları da talep ediyorlar. Ancak toplu sözleşmede özlük haklarına ilişkin maddelerin görüşülmesinin kanuni bir ehemmiyetş bulunmuyor. Bu talepler hakkında yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

4D'li KHK Kadrolu işçilerin dört gözle bekledikleri toplu sözleşme görüşmelerinde 2021 yılının zamlı maaşları belli olacak. Bunun için yapılacak görüşmelerde taraflar isteklerini iletecekler. Mutabık kalınan oran 4D'li KHK Kadrolu işçilerin zam oranı olacak. Topğlu iş sözleşmesi görüşmelerinin Mayıs ayı içerisinde başlaması ve yine aynı ay içerisinde anlaşılarak sona ermesi bekleniyor.

Kamuda uzun yıllar boyunca hizmet edip ne kadroya geçirilen ne de başka haklar elde edebilen taşeron işçiler için 2 yıl önce gerekli düzenlemeler yapılmış ve bu işçilere kadroları verilmişti. Maaş zammı da alan işçiler bazı özlük haklarına da kavuşmuşlardı. 4D'li KHK Kadrolu işçiler kapsamında tanımlanan bu işçilere 6 ayda bir yüzde 4 maaş zammı verilmesi uygun görülmüştü.

TAYİN HAKLARI YOK

4D'li KHK Kadrolu işçilerin en çok şikayet ettikleri konu ise özlük hakları oldu. Bu işçiler kadroya geçirildiler ancak bazı sorunları devam etmektedir. Tayin hakları bulunmayan 4D'li KHK Kadrolu işçiler emekli olana kadar aynı kurumda, aynı şehirde, aynı işi yapmak zorundalar. 4D'li KHK Kadrolu işçiler bu konuda yasal düzenleme yapılarak tayin haklarının kendilerine de tanınistiyorlar.

TAŞERON İŞÇİLER ASGARİ ÜCRET ZAMMI ALIRLAR MI?

Yapılan yasal düzenleme gereği 4D'li KHK Kadrolu işçiler için asgari ücret zammı adı altından herhangi bir zam kesinlikle uygulanmıyor. Ancak bir istisna hariç tutuluyor. Maaşı asgari ücretin altında kalan 4D'li KHK Kadrolu işçiler varsa onların maaşları asgari ücrete eşitleniyor. Diğer çalışanların maaşların son toplu iş smesine göre 6 ayda bir yüzde 4 zamlanıyor.

TAŞERON İŞÇİLERE YAPILAN EK ÖDEMELER

4D'li KHK Kadrolu işçiler yani taşeron işçilere aylık maaşlarıile beraber çocuk yardımı, yemek yardımı, yakacak yardımı ile sorumluluk primi ödemesi yapılır. Çocuk yardımıkonusunda önemli bir detay bulunmaktadır. 3 çocuktan fazlasına çocuk yardımı yapılmaz. Her çocuk için 25 TL ödeme yapılır. Yemek yardımı ise genellikle nakit para olarak verilmez. Bunun yerine çalışılan günlerde yemek verilir. Yemek verilmezse 5 TL günlük ödeme yapılır. Yakacak yardımı ise 30 TL'dir aylık olarak.

isbilgisi.com