Kadınları Harekete Geçirecek Devlet Desteği! 50 Bin Lira Karşılıksız Destek Ödemesi Yapılacak..

Kadınların iş yaşamında desteklenmesi için verilen desteklere her geçen gün yenileri ekleniyor. Kendi işini kuracak olan kadınların girişimleri için en az 50 bin lira karşılıksız destek verilecek.

KREDİ 13.08.2021 - 18:00 13.08.2021 - 18:00

Günümüzde kadınlar iş hayatında sürekli olarak desteklenmeye devam ediliyor. Devlet desteklerinin yanı sıra zaman zaman yapılan büyük projelerle birlikte kadınların iş hayatında teşvik edilmesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Günümüzde kendi işini yapmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmadığı için bir türlü adım atamayan kadınların desteklenmesi için çalışmalar yapılıyor.

KOSGEB tarafından yapılan yeni bir destek programı ile birlikte kadınların hesabına 50 bin lira karşılıksız para yatırılacağı müjdelendi. Üstelik yatırılan paranın hiçbir şekilde geri ödemesi yapılmayacak. Pek çok kadın bu süreçte nasıl başvuru yapabileceğini merak ediliyor. İş hayatına giriş yapmak isteyen kadınlara verilen desteğin bir cesaret unsuru olarak değerlendirilebileceği düşünülüyor.

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEK ŞARTLARI NELER?

2-11

Kadın girişimcilere uzun zamandır mikro kredi veriliyor. Bu süreçte komşu kadınların bir evde bir araya gelerek yapmış oldukları el emeği fikirlere her zaman destek veren KOSGEB bu sefer süreci biraz daha geniş tutmuş gibi görünüyor.

KOSGEB tarafından kadın girişimciler için verilen desteklerde geleneksel ya da ileri girişimci olma şartının aranmadığı belirlendi. Bunun için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Öncelikli olarak 18 yaşından büyük ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Girişimcilik sertifikası da destek amacıyla son derece önemli bir detay olarak ifade edildi. Başvuru yapacak olan kişilerin bu süreçte daha önce KOSGEB desteği alınmaması gerekmektedir. Yapılan inceleme ve değerlendirme sonrasında terör örgütü ile bir bağlantının da olmaması gerekmektedir. Herhangi bir eğitim şartı aranmamakla birlikte sadece okur yazar olunması yeterli olacaktır.

KADIN GİRİŞİMCİ DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öncelikli olarak destek verilmeden önce belirli şartlar altında bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Geleneksel yöntemlerin dışında artık eğitim online olarak da yapılmaktadır. Girişimcilik eğitimi sonrasında verilen destek bir süre boyunca geçerli olacaktır. Girişimcilik eğitimi sonrasında uygulanan test sonucunun başarılı olması halinde e devlet üzerinden girişimcilik belgesi verilmektedir. Böylece KOSGEB başvuruları yapılabilir.