Ana Sayfa TEKNOLOJİ Kadın Astronotun Yürüyüşü İptal Edildi

Kadın Astronotun Yürüyüşü İptal Edildi

Kadın astronotların yapacağı yürüyüş kıyafet sorunu nedeniyle iptal edildi.

8
0
Paylaş

ABD havacılık ve uzay dairesi ilk kez bir kadın pilotun yapacağı uzay yürüyüşünün kıyafet sorunu nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. Kadın astronot kıyafeti ile ilgili yaşanan beden sorun nedeniyle yürüyüş gerçekleşmeyecek.

Jack Anne McClain ve Christina Koch’un cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) lityum-iyon bataryaları yerleştirmek için yapması planlanan iptal edildi. Her iki kadın da bedeni olan gövde kısmı orta boy astronot kıyafetinden hazırda sadece bir tane bulunması nedeniyle iptal edildiği duyuruldu.

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre cuma günü yapılacak uzay yürüyüşünde Koch’a erkek meslektaşı Nick Hague’in eşlik edecek. NASA’nın yapmış olduğu bu resmi açıklamadan sonra 2 kadın astronot onun birlikte yapacağı yürüyüş de iptal edilmiş oldu.

Cuma günü gerçekleştirilecek olan Uzay yürüyüşü nasıl Keşif için 59 planları 3’ünü işten ikincisi McClain ve Hague, 22 Nisan’da da UUİ’de güneş enerjisi sağlayan mekanizmanın eskiyen bataryaları değiştirmek için istasyon dışında 7 saatlik bir çalışma yapmıştı. Bu hafta da benzer çalışmayı Koch ve Hague’in yapacak ve eskiyen diğer bataryalar değişecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here