Japon kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR yeni bir açıklamada bulundu. Bir süredir değerlendirmeye aldığı Türkiye için kararını verdi. Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı. Bir süredir Türkiye’nin kredi notu BBB- seviyelerinde seyrediyordu. Yapılan değişiklik sonrasında BB+ seviyelerine indirmeye karar verdi. Görünümü ise hala negatif seyrediyor.

Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Açıklama Geldi!

Türkiye’nin kredi notunda yapılan düşüş sonrasında Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR’den bir açıklama geldi. Son dönemlerde Suriye ile Türkiye arasında meydana gelen gerilim ve koronavirüs salgınının ilerlemesinin süreci başlattığı ifade edildi. Yaşanan olumsuz gelişmelerin Türk lirasını aşağıya çekerken, döviz rezervlerinin de giderek düşeceği tahmin ediliyor. Bu durumun ise bir süre sonra özel sektörün dış finansman bulmasını zorlaştıracağı ve üzerindeki baskıyı artıracağı düşünülüyor.

Dış güçlerle mücadele sırasında meydana gelen olumsuz gelişmelerle ve virüs salgınının sebep olacağı endişenin ortadan kaldırılması için hükümetin, ekonomide meydana gelen zayıflıkla mücadele etmek için mali paketleri arka arkaya devreye sokması bekleniyor. Mali açıdan yapılabilecek çalışmalarınsa ülkenin mali durumunu olumsuz etkileyebileceği, bu sebeple kredi notunun düşürülmesine karar verildiği belirtildi.