Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bir ilan yayınlanarak sivil memur alımı yapılacağı duyuruldu. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine alımı gerçekleştirilecek olan sivil memurlar Türkiye'nin çeşitli illerinde ve çeşitli kadrolarda çalışacaklar. Sivil memur alımları ile alakalı tüm detaylar büyük bir merak konusu oldu. Jandarma Genel Komutanlığı sivil memur kamu personeli alımı ile ilgili ayrıntılar nelerdir? Sivil memur alımında hangi esaslar uygulanacak?

SİVİL MEMUR ALIMI ESASLARI!

Jandarma Genel Komtanlığı bünyesine katılacak olan sivil memurların alımlarıyla alakalı esaslar belli oldu. Buna göre adaylardan öncelikle KPSS şartı istenecek. Açılan kadrodan talep edilen eğitim şartına göre 2020 KPSS Lisans, Önlisan ve Ortaöğretim puanı olarak en az 60 puan şartı uygulanacak. Bu puana sahip olan adaylar Jandarma Genel Komutanlığı sivil memur alımı başvurusu yapabilecekler.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Kamu haklarından mahrum bulunmamak

-Görevini yapmaya engel teşkil edebilecek fiziksel veya ruhsal bir rahatsızlığı olmamak

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara sahip olmak

-Kasten işlenmiş bir suçtan 1 yıl veya daha fazla süresi hapis cezası almamış olmak

-Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile kamu kurum ve kuruluşlarından kendi isteği ile istifa ve sağlık sorunları nedenleri hari. Herhangi bir nedenle çıkarılmamış olmak

-Askerlik ile ilişiği bulunmamak

-Terör örgütleriyle herhangi bir iltisakı bulunmamak

-Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak

-Kadrolara göre belirtilen eğitim şartlarını yerine getirmek

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

Jandarma Genel Komutanlığı sivil memur alımı başvurularının ne zaman yapılacağı da bir başka merak konusu oldu. Bu kadrolar için adaylar başvuru işlemlerini 28 Aralık 2020 tarihinden itibaren yapabilecekler. Online olarak gerçekleştirilecek başvuruların ardından süreç devam edecek. 2021 Ocak ayı içerisinde ise işe alımı gerçekleştirilecek olan memurlar işe başlatılacaklar.