İtalya’da Yapılabilecek İşler Nelerdir? Çalışma ve Oturma İzni Nasıl Alınır?

Sunduğu iş imkanları açısından İtalya özellikle kalifiye olup bu ülkede kalifikasyon gerektiren işlerde çalışacaklar için uygun bir ülke olabilir. İtalya’da asgari ücret düşük bu sebeple bu ülkeye işçi olarak çalışmaya gidenlerin sayısı Türkiye’den neredeyse yok denecek kadar az. Ancak İtalya’nın büyük şehirlerinde hemen her yerde bir dönerci veya kebap restoranı görmek mümkün. Bu işletmeler genellikle Türkiye veya benzer ülkelerden İtalya’ya gidip kendi işini kuran insanlara ait.

İŞ İLANLARI 20.04.2020 - 11:38 20.04.2020 - 11:38

İtalya iş imkanları açısından Turizm alanında da potansiyele sahip. İtalya ile iş yapan ve orada ofis açmış olan çok sayıda Türk firma var. Diğer yandan İtalya’nın da Türkiye’de finanstan otomotive birçok yatırımı var.

İtalya’da Yaşamak

Yaşamak için İtalya Avrupa’nın en tercih edilen ülkelerinden birisidir. İtalya 60 milyon nüfusu ve dengeli dağılmış şehirleri ile hem tarım, hem sanayi hem de hizmet sektörlerinin faaliyet gösterdiği bit ülkedir. Gelişmiş Batı Avrupa ülkelerine göre en öneli dezavantajı asgari ücretin Almanya veya Hollanda gibi ülkelere göre kıyaslanamayacak kadar düşük 350 Euro seviyesinde olmasıdır.

Diğer yandan özellikle geliri olan ve okumak veya sadece yaşamak için İtalya’da kalmayı düşünenler için İtalya hem çok ekonomik hem de yaşam standartları yüksek bir ülkedir. Başkent Roman olmasına karşı kuzeyde Milano Güneyde Napoli ve Bari gibi hemen her yerinde çok aktif ve yoğun nüfuslu şehirleri vardır. Sanayi de bu şehirler gibi ülkenin belli bir yerinde yoğunlaşmış değildir ve tüm şehirlere dağılmıştır.

İtalya 2010 yılında geçirdiği ciddi ekonomik kriz nedeniyle ekonomisinde önemli bir kan kaybı yaşamış ancak son yıllarda önemli oranda kendisini toparlamıştır. Bununla paralel ücret seviyesi yine yavaş yavaş yükselmeye başlamıştır. İtalya halkı genel olarak göçmenlere karşı pozitiftir ve ırkçılığa pek rastlanmaz.

İtalya çalışma koşulları açısından dünyanın en rahat ülkelerinden birisidir. Yaz aylarında mesai saat 15.00’de biter ve öğle tatilleri yaz kış 2 saattir. İtalya insanı sosyal olmayı, dışarıda yemeyi, başka insanlarla kaynaşmayı ve aile aktiviteleri yapmayı sever. Klasik Akdeniz kültürü hakimdir.

İtalya’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

İtalya’da en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

  • Tekstil ürünleri, kumaş ve hammaddelerinin ticareti konusunda aracılık ve danışmanlık hizmetleri,
  • Ambalaj ürünlerinin ticareti konusunda danışmanlık,
  • Hızlı tüketim gıda ürünleri konusunda toptan gıda ticareti ve restoran açmak,
  • Turizm alanında danışmanlık, ev veya daire kiralama, grup tur organizasyonları,
  • Gurme gıda ve içki temalı tur organizasyonları,
  • Yapı malzemeleri alanında ticaret ve aracılık işleri,
  • Sağlık hizmetleri,

İtalya iş imkanları açısından yüksek gelir gurubuna girmediği için toptan satış ve danışmanlık ağırlıklı işlerde iş kurmak daha mantıklı.

İtalya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’dan çalışma izni almak için genellikle bu ülkede bulunan uluslararası şirketlerden veya büyük firmalardan devlete başvuru yapılması gerekir. Şahsen yapılan çalışma izni başvuruları kesinlikle kabul edilmez.

İtalya’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’dan oturma izni almak için İtalya’da 500.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırım yapmak veya en az 500.000 Euro sermayeli bir şirketi sermayenin en az 10. Yıl İtalya’da kalması şartı ile kurmak gerekir. Diğer yandan İtalya devleti genç nüfusu arttırmak için vasıflı gençlerin çalışma ve oturma başvurularını zaman zaman kabul etmektedir.

İtalya’da İş Kurmak Mümkün Mü?

İtalya’da iş kurmak için öncellikle geçerli bir oturma izni almak gerekir. İtalya Ankara anlaşması kapsamında pek fazla iş kurma izni vermemektedir. Diğer yandan İtalya iş imkanları açısından özellikle büyük şehirler dışında göçmenlere daha toleranslı davranmaktadır.