Sunduğu iş imkanları açısından İsviçre çalışmaya gitmek isteyen işçiler için göz kamaştıran bir ülke. Dünyanın en yüksek ücret seviyesine sahip İsviçre’de işçi olarak çalışacak olsa bile kişilerin belli bir kalifikasyonun üzerinde olması gerekiyor.

İsviçre iş imkanları açısından potansiyele sahip ancak kural ve standartları yüksek bir ülke. Bu sebeple iş kurmak çok büyük aşamalar ve prosedürleri geçmeyi gerektiriyor. İsviçre’de yaşayan Türkler ve diğer yabancılar genellikle buradaki fabrikalarda işçi olarak çalışıyor.

Sosyal devlet anlayışı yüksek olan ülkede ve ücretler arası fark çok az. Örnek vermek gerekirse bir belediyede müdür seviyesinde alınan maaş 7000 İsviçre Frank’ı iken aynı kurumda yeni işe başlamış bir personelin maaşı 5500 İsviçre Frank’ı seviyesinde oluyor. İsviçrede en yüksek maaş alan grubun başında öğretmenler ve bilhassa ilkokul öğretmenleri geliyor. Kıdemli bir öğretmen maaşı aylık 9000 İsviçre Frank’ına kadar çıkabiliyor.

İsviçre’de Yaşamak

Yaşamak için İsviçre dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip ülkelerinden birisidir. İsviçre’nin başkenti Zürih ne nüfusu 8 milyon kadardır. Resmi olarak asgari ücret 3500 Euro’dur ancak örneğin Zürih’te ortalama ücret 8000 Euro civarındadır. Buna bağlı olarak yaşam koşulları özellikle diğer ülkeler ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir.

Zürih merkezinde 2 odalı bir daire kirası 5000 Euro civarındadır. İki kişilik bir akşam yemeği ortalama 100-150 Euro’dur. Zürih dünyanın finans merkezlerinden birisidir. Sanayi çok yoğun değildir. Diğer geçim kaynağı hayvancılık ürünleridir. Nüfusunun düşük olması sebebiyle yabancılara karşı çok katı tutumları ve çok katı göçmen politikaları vardır. Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre Almanya gibi ülkelerden bile oturum izni vermeden çalışan kabul etmekte ve çalışanların Almanya’da kalarak ancak günlük çalışmak üzere İsviçre’ye girişine izin vermektedir. Diğer yandan 1960 göç dalgası ile buraya gidip yerleşmiş çok sayıda Türk İsviçre’nin çeşitli bölgelerinde yaşamaktadır.  Nüfusu yaşlı olduğu için genç ve kalifiye çalışan ihtiyacı olan ülke kontrolü olarak göçmen kabul etmektedir. Çalışma izni almak mümkün olsa da İsviçre vatandaşlığı almak imkansıza yakındır.

İsviçre’de Yapılabilecek İşler Nelerdir?

İsviçre’de en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

 • Bankacılık ve sigortacılık firmalarında çalışmak,
 • Gıda toptan üretimi,
 • Restorancılık,
 • Turizm hizmetleri,
 • Ev temizlik ve tamirat işleri,
 • Çamaşır makinası, buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi cihazların bakımı ve tamiratı,
 • İkinci el araba alım satımı,
 • Emlak danışmanlığı,
 • Yaşlı bakım hizmetleri,
 • Sağlık turizmi,

İsviçre iş imkanları açısından özellikle yaşlı nüfusa yönelik hizmet işlerinde veya gıda alanında iş kurmak isteyenlere imkanlar sunabiliyor.

İsviçre Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsviçre’den çalışma izni almak için ancak burada bulunan firmalardan ilgili kişi için izin başvurusu yapılabilir. Diğer yandan İsviçre çalışma izinlerini çok zor ve detaylı inceleme süreçlerinden sonra vermektedir. Yabancı şirketlerin veya küçük firmaların başvuruları kesinlikle kabul edilmez.

İsviçre’de Oturma İzni Nasıl Alınır?

İsviçre’den oturma izni almak için iki temel alternatif vardır:

 • İsviçre’de 1 milyon Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı yapmak ve çalışma ihtiyacı olmadan ülkede kalabileceğini ispatlamak,
 • En az 1 milyon Euro’luk bir iş kurmak,
 • İsveç vatandaşı ile evlenmek ve ayrılmadan en az 5 yıl boyunca beraber aile birliği içinde yaşadığını kanıtlamak.

İsviçre’de İş Kurmak Mümkün Mü?

İsviçre’de iş kurmak için çok zorlu yasal prosedürleri atlatmak ve çok ciddi finansal yatırımlar yapmak gerekir. İsviçre iş imkanları açısından artık göçmenlere veya küçük işletme sahiplerine şans tanımamaktadır. Diğer yandan burada asgari 1 milyon Euro’luk sermeye ile iş kurma kapasitesine sahip girişimcilere oturma izni vermektedir.

isbilgisi.com