Ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler ve bu piyasaları direkt olarak etkileyen diğer alanlarda kayda geçen faktörler, geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana artan bir geçim derdinin oluşmasına sebep oldu. Çalışanların mevcut maaşları ile geçinmesini nerede ise imkansız hale getiren yüksek enflasyon, hükümet yetkililerinin önce ocak ayında sonrasında ise temmuz ayında enflasyon üzeri maaş zammı kararı vermelerine yol açtı.

Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı

Tarihte ilk kez bir ara zam uygulamasına tabi tutulan asgari ücret çalışanların yüzlerini güldürmüş olsa da işverenlerin canını bir hayli sıktı. İşverenler her ne kadar azalan alım gücünün maaş artışı ile desteklenmesi gerektiğini düşünseler de çalıştırdıkları her bir personel için maliyet artışı ile karşı karşıya kalmak zorunda olmaları, işletme sahiplerinin bütçelerinin dara düşmesine sebep oldu. 

Yalnızca çalışanları değil işverenleri de enflasyon artışı karşısında koruma altına almak isteyen ve bu kapsamda da önemli adımlar atan hükümet yetkilileri, çeşitli alanlarda ödeme kolaylıkları sağlamaya başladı. Bu kapsamda son olarak Meclis’e sunulan torba yasa teklifi kapsamında işverenlerin işçilerine yaptıkları desteklerin belirli bir tutarına kadar vergiden muaf sayılmalarını sağlayacak olan maddeyi yürürlüğe sokan yetkililer, ayrıntıları paylaştı. 

BİN TL’YE KADAR VERGİDEN MUAF SAYILACAKLAR!

isverenlerin-dikkatine-1000-tllik-isci-desteginiz-karsiliginda-kisi-basi-741-tllik-vergi-avant (2)

Geçtiğimiz aylarda hazırlanan ve çoğunluğu ekonomik maddelerden oluşan torba yasa teklifi, Meclis’in onayından geçti. Söz konusu teklif içerisinde işverenleri yakından ilgilendiren bir maddenin de bulunduğu açıklandı.

Torba yasa kapsamında alınmış olan geçici karara göre işverenlerin çalışanlarına yaptıkları yakacak, ulaşım ve yemek desteklerinin bin TL’ye kadar olan kısmından vergi ödeme yükümlülüğünün kaldırıldığı bilgisi kaydedildi. 

741 TL’LİK KAR!

İşverenlerin işçilerine yakacak yardımı yapmaları zorunlu değilken yardım yapan işletme sahiplerinin yeni karar ile birlikte avantajlı olacakları öğrenildi. Yapılan hesaplara göre karardan önce bin TL’lik yardım karşılığında asgari ücretli çalışanı için 9 bin 351 TL’lik maliyeti gözden çıkarması gereken işletme sahiplerinin kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte 741 TL’lik kar ile 8 bin 610 TL’lik bir maliyet ile karşı karşıya kalacağı bilgisi kaydedildi.