Seneler önce getirilmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile prim ödemelerini ve sigortalılık sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen yaş şartından ötürü emekli olamayan ve “EYT’li” olarak adlandırılan milyonlarca vatandaş, bu sene konuya ilişkin çalışmalar başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin sayesinde derin bir nefes aldı. EYT mevzusunun bu sene kesin olarak çözüme kavuşturulacağını belirten Bakan Bilgin, söz konusu yasa tasarısının aralık ayının ilk haftasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını ifade etti. 

EYT yasasının açıklanması için geri sayım devam ederken yeni düzenleme ile ilgili bazı detaylar da netleşmeye başladı. Yalnızca EYT’li vatandaşları değil EYT’li personel çalıştıran firmaları da yakından ilgilendiren yeni yasada, işverenlere destek sağlanıp sağlanmayacağı merak konusu oldu. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin hem de Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

BAKAN BİLGİN’DEN İŞVERENLERE MÜJDE!

Promosyonda rekor anlaşma geldi! O kişilere 35.950 TL promosyon ödemesi yapılacak Promosyonda rekor anlaşma geldi! O kişilere 35.950 TL promosyon ödemesi yapılacak

isverenler-dikkat-uzman-isim-acikladi-eyt-ile-birlikte-kidem-tazminati-taksitlendirilebilecek-

Geçtiğimiz günlerde EYT yasasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yasanın çıkması ile birlikte ilk etapta yaklaşık olarak 1,5 milyon kişiye emeklilik hakkının verileceğini ifade etti. İlk etapta emeklilik hakkına kavuşacak olan kişilerin yüzde 87’sinin özel sektörde çalıştığına değinen Bakan Bilgin, işverenleri prim ödemeleri ve kıdem tazminatı konusunda endişelendirdi. 

Kıdem tazminatı ödemelerinin her işveren tarafından hesaplanıp işçileri için kasada bulundurulması gerektiğine dikkat çeken Bakan Bilgin, EYT ile emeklilik hakkı kazanan ancak halen çalışmaya devam edecek olan vatandaşların sigorta primi konusunda işverene ek bir yük oluşturmalarının önüne geçileceğini ve işverenler için 5 puanlık prim farkının kaldırılacağını ifade etti. 

SOSYAL GÜVENLİK UZMANINDAN EYT AÇIKLAMASI!

EYT kapsamında emekli olacak olan çalışanlarına kıdem tazminatlarını öderken zorlanacak olan işverenler için açıklama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, işveren ile işçi arasında anlaşmaya varılması durumunda kıdem tazminatının taksitlendirilebileceğini ifade etti. Duman, EYT kapsamında olan işçilerin bir anda işten ayrılmaları durumunda işverenlerin yüzde 25’lik bir işçi kaybı yaşayabileceklerine dikkat çekti.